SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum, “Takıma aşıladığımız motivasyonu, kendine güveni ve her şeyden önce Bursaspor formasını giymenin ayrıcalık olduğunu futbolcularımda görmek istiyorum” dedi.

Daum, Özlüce Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, oyuncularının, maçların bitişlerine kadar tempo yapabilecek, bu gücü sahaya yansıtabilecek düzeyde olduğunu bildirdi.

Topu kazanan, muhafaza eden ve ileri kolay çıkan bir ekip oluşturmaya çalıştıklarını belirten Daum, genel anlamda takımın performansından memnun olduğunu söyledi.

Oyuncularında gördüğü olumlu yönlere ilaveler yaparak ilerlemek istediklerini vurgulayan Daum, şöyle devam etti:

“Medical Park Antalyaspor maçı zorlu geçecek. Medical Park Antalyaspor, ofansif yönü çok iyi oyunculardan kurulu bir takım. Orada her şeyimizi ortaya koyup önce 1 puan almak için mücadele edeceğiz. Ondan sonraki hedefimiz de idmanlarda yaptığımız çalışmalarla ekstra performansımızı sahaya yansıtıp galibiyeti yakalamak. Herkes biliyor ki kimse puanı hediye alamaz. Özellikle deplasmanda çok fazla çalışarak bunu elde edebilirsiniz. Takıma aşıladığımız motivasyonu, kendine güveni ve her şeyden önce Bursaspor formasını giymenin ayrıcalık olduğunu futbolcularımda görmek istiyorum.”

Alman çalıştırıcı, bir gazetecinin, “Öncelikle 1 puan için mücadele edeceğinizi mi söylediniz, yoksa tercüme hatası mı?” sorusu üzerine, Bayern Münih, Real Madrid gibi takımların bile önce 1 puan için mücadele ettiğini, 3 puan için daha sonra ekstralarını ortaya koyduklarını anlattı.

CAS’IN F.BAHÇE KARARI VE YABANCI SINIRLAMASI

Başka bir gazeteci, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS), Fenerbahçe’ye verilen 2 yıllık men cezasını onamasının ardından sarı-lacivertlilerin yerine UEFA Avrupa Ligi’ne Bursaspor’un gitmesi ihtimali bulunduğunu hatırlattı. Daum ise henüz netleşmediği için bu konuda şimdilik yorum yapmanın doğru olmadığını belirtti.

Türk futbolu ve Fenerbahçe adına karardan üzüntü duyduğunu anlatan Daum, “Fenerbahçe’nin durumu başka bir Türk takımı için dönüm noktası olabilir ama ben her zaman buralara sportif yönden gelmeyi isterim” değerlendirmesinde bulundu.

Daum, “Bursaspor 4 yıldır Avrupa kupalarına katılıyor. Sizce mevcut kadro, Bursaspor’u önümüzdeki sezon da Avrupa’ya taşıyacak düzeyde mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bu kadro yapısını ben yapmadım fakat bu kadroyla çalışmak zorundayım ve bu işi severek yapıyorum. Benim işim geçmişe bakmak değil. Bunu da medya önünde konuşmam, konuşursam yönetimle paylaşırım. Benim işim, mevcut kadrodan ne olursa olsun maksimumu çıkarmak. Kadromuzda Avrupa’da oynamak isteyen ve o seviyede olan oyuncular, o seviyeye yükselecek genç oyuncularımız var. Yönetimle konuştuk. Hangi pozisyonlara, mevkilere futbolcu istediğimi söyledim.”

Federasyonun, ligde 18 kişilik maç kadrosundaki yabancı oyuncu sayısını 6 ile sınırlandırdığını anımsatan Daum, bu durumun, Türk takımlarının Avrupa’da başarılı olma hedefleriyle ne kadar örtüştüğü yönünde tereddütleri bulunduğunu bildirdi.

Daum, mevcut kadroyla en iyisini yapmaya çalışacaklarını, bu konuda oyuncularına güvendiğini dile getirdi.

A Milli Takımdaki teknik direktör değişikliğine de değinen Daum, milli takımı başarıya götürecek birisi varsa bu kişinin Terim olduğunu kaydederek, ona başarılar diledi.