SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arnavutluk’un Kukesi takımını eleyerek UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara kalan Trabzonspor’da teknik direktör Mustafa Reşit Akçay mücadeleyi yorumladı.

Mustafa Reşit Akçay’ın açıklamaları şu şekilde;

“Genel olarak iyi sayılabilecek bir müsabaka oynadık. Oyun içinde zaman zaman pas bağlantılarımızın zorlaştığı anlar yaşıyoruz. Bu sorunu da aşabilecek yollar ve argümanları bulmak bizim görevimiz. Fiziksel ve kuvvet olarak bir eksiğimiz yok. Testler de bunu gösteriyor. Mental olarak eksiğimiz olduğunu reddedemeyiz. İki ayaklı maç olarak baktığımızda önemli bir müsabaka oynadık. Tarihsel olarak önemli bir süreç bu. Hem teknik heyet olarak, hem futbolcularımız, hem de kulüp olarak önemli bir süreç. Bir eşik atladığımızı düşünüyoruz. Bütün amacımız seviyeyi yüksek tutmak olacaktır.

Şuanda Akhisar maçı bizim için önem kazanmıştır ve bu maçta da istediklerimizi alarak 15 günlük lig arasına moralli girmek istiyoruz. Bu süreçte de stratejilerimizi gözden geçireceğiz. Oyuncu ihtiyaçları ve oyun anlayışlarımızı değerlendireceğiz.

Malouda kariyeri çok iyi olan bir isim. Fiziksel olarak tam bizim istediğimizi veremese de bu yönde sadakat, samimiyet gösteriyor. Lider vasıflı ve topu iyi kullanıyor. İkinci yarıda pozisyonunu değiştirdik ve yararlı olma anlamında daha olumlu işler yaptı.

Kulübümüzün içinde bulunduğu durum ve şartları düşünmek durumundayız. Yabancı bir teknik adam olarak düşünemem. Nerelerde fedakarlık yapmam ve yapmamam gerektiği yerleri iyi bilmem gerek. Çözüm gücümüzü göğüsleyecek bir durum ortaya koymamız gerek. Kulüp mühendisliğini yapan Ünal hocamız çalışmalarını sürdürüyor. Bunlar önümüze geldiğinde değerlendireceğiz.

Avrupa'da ilerlemeyi deniz üzerinde yürümek olarak düşünebilirim şahsen. Ama bazıları için sıradan olabilir. Bunun için eğer uyumamak gerekiyorsa aylarca uyumayacağız.

Zokora takımımızdaki üç-dört üst düzey oyuncudan biri. Teknik adam olarak saha içine bazen ulaşamazsınız. Bu oyuncular zaman zaman olaya müdahale ederek oyunun kontrolünü ellerine alabilirler. Malouda, Zokora, Giray ve Onur gibi oyuncular bu yönde yetkilendirilmişlerdir. Bunu çalıştık.

Volkan bir travma yaşadı. Psikoloğumuzla konuştuk. Bir iki hafta dinlenmesinin kendisi adına faydalı olacağını söyledik. Uzman görüşüne saygılıyız. Volkan'ı dışlamadık. Cezai konu profesyoneldir. Bu kaçınılmazdır. Ben olsam da konu değişmez. Olayın insani ve profesyonel yönleri vardır. Bu ikisini de ayrı ayrı ele alıyoruz. Burada bir aile var. Söz konusu aile ise kaplanın üzerine atlarız. Diğer tarafta da profesyonel bir durum var ve bu işleyiş de sürüyor.

Bosingwa konusunda bütün uygulamaları yaptık. Tedavi anlamında yeni bir teknik var, onu da kullandık. Sanıyorum yarından itibaren takımla birlikte olmaya başlayacak.

Şenol Güneş'in ayak izlerine basmak yerine onun ayak izlerini takip etme saygısını gösteririz. Eğer ayakta durmak istiyorsak bu saygıyı göstermeliyiz. Sadece biz değil bu ülke Şenol hocaya borçludur. Ancak ne yazık ki hak ettiği değeri bulamamıştır. Biz bırakılan bayrağı taşımaya çalışıyoruz. Bütün amacımız Trabzonspor camiasına layık olabilmektir.”