SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şeytanın dedikleri

28 Ağustos 2013

ARSENAL'LE aynı şehirde, Londra'da doğan şair Lord Byron “Şeytan sanıldığından daha sık doğruyu söyler ama dinleyicileri cahildir” diyor. Maç oynanırken bu cümle aklımda çınlıyor. Tek gözümü kapatıp izliyorum maçı. Çünkü rakip aramızda fersahlar olan İngiliz futbolunun mahir kulüplerinden biri. Tek gözümü kapatıyorum izlerken çünkü “En azından şut attık, dönem dönem baskı yaptık” demek istiyorum. Ama başaramıyorum! Çünkü yıl 2013.

Plaj futbolcusu…

GEZEGENDE daha hayati meseleler olsa da şeytan bu, futbola dair cümleler de fısıldıyor bize. Cristian'dan bahsediyor mesela kaç sezondur. Takım bütünlüğünü zerre hissetmeyen, mental disiplini yerlerde sürünen bir futbolcunun yıllardır bu takımda “vazgeçilmez” olması için üst düzey bir yeteneğe sahip olması gerekir. Plajda top oynar gibi Cris; takım kaybederken bile onlarla kaybetmiyor. O denli “başka” biri. Ya da Meireles'in dünkü maç azmi… Bu seçiciliği ara ara gösteriyor; canı istediğinde, vitrin ışıkları ona döndüğünde. Şeytan bunu da söylüyor bize.

“N'aber?”

ARSENAL'İN oynadığı şey “futbol” idi. Bizim oynadığımız ise “Türk Futbolu.” Aradaki bu fark atlaslarla kapanmaz. Murat Kosova'nın bile maçı sunarken gizleyemediği “bitse de eve gidip kahvemi içsem” hissiyatı bizim milli utancımızdır. “Milli değerlerimizin” yanına ne zaman utançlarımızı da ekleriz, işte o zaman biz de futbol dahil diğer “şeyleri” oynamaya başlayabiliriz.

ŞEYTAN diyor ki; sadece futboldan anlayan futboldan da anlamaz. Şeytan, “90 dakika Fenerbahçe tribünleri bağırdı ama topu onlar oynadı” deyip ekliyor “Siz hep daha çok bağırdınız ama başkaları hep daha iyi oynadı, n'aber?” diyor… Haşa ama şeytan haklı!

Bu kadar

BİZİM burada “Ağlayan topçuyu kovarım” diyen ağababalarımız var. Bizim “Benden çok seven var mı ulan, koltuk benim” diyen tanrıcıklarımız var. Bizim en çok yapamadığı işleri iyi yaptığını zanneden ve bu yalanı sık sık tekrarladıkça insanların gönlünde taht kuran idarecilerimiz var. Bizim futbol hariç başka her şey için paravan yaptığımız, sömürülmüş bir Türk Futbolumuz var. Bu kadarla bu kadar. Şeytanın selamı var…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek