SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Atletizm Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldırım, Nevin Yanıt’a verilen cezayla ilgili olarak Bugün TV’ye açıklamalarda bulundu. Güne Bakış programına telefonla bağlanan Yıldırım, “Böyle olsun istemezdik” diyerek, Aslı Çakır Alptekin ile ilgili kararın önümüzdeki günlerde açıklanayacağını söyledi.

Nevin Yanıt 2 yıl men edildi. Bu kararın ayrıntıları nedir açıklar mısınız?

Hüseyin YILDIRIM (Atletizm Federasyonu Başkanı): Atletizm federasyonu disiplin kurulu toplantı yaptı. Daha önceki doping testinde yasaklı maddeye rastlandığı için Nevin Yanıt’ı disiplin kuruluna sevk ettik. Disiplin kurulu da Nevin Yanıt’a 2 yıl müsabakalardan men cezası verdi. Biz de bu cezayı uygulamaya koyduk. Sporcumuza da bildirdik. Biz tabiki böyle olmasını istemeyiz.  Sporcu savunmasında yasaklı madde kullanmadığını söyledi. Ancak numuneleri pozitif çıktığı için biz sporcuyu disiplin kuruluna sevk ettik. Onlar da bu cezayı verdiler.

Önümüzde ki  2 yıllık süreçte siz bu cezayı  uygulamakla yükümlüsünüz. Başka bir ceza başka bir yaptırım  ya da  nevin yanıt spor hayatının bitmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalır mı? Çünkü 2 yıl atletizm için uzun bir süre…

Hüseyin YILDIRIM: Evet  uzun bir süre ama o antrenmanlarına devam edecek. O antrenmanlarına ve çalışmalarına devam edecek biz ona müdahale etmeyeceğiz. Sonraki süreçte de müsabakalara girmesinde bir sorun çıkmazsa spor hayatına devam edecek.

Peki bu tarz kararların federasyon nezlinde cezai bir yaptırımı var mı? federasyona da uluslar arası bir ceza verilmesi söz konusu olur mu?

Hüseyin YILDIRIM: Federasyona ceza verilmesi söz konusu olamaz. Sonuçta onlar federasyona gelmiş sporcular .Daha önce belki de farkında olmadan yasaklı madde içeren ilaçlar almışlardır ama ben onların da bilerek doping kullandıklarını düşünmüyorum.

Yine olimpiyatlarda bizi gururlandıran Aslı Çakır Alptekin  için de doping iddiası ortaya atılmıştı. O konuda gelinen aşama nedir?

Hüseyin YILDIRIM: Onun da şu anda mudafasına devam ediliyor. Eğer sonuç pozitif çıkarsa onun içinde gereken cezai uygulamayı yaparız. Ama  sanmıyorum onun doping kullanacağını inşallah sonuç olumlu çıkar.

Sporcuyların ceza alması durumunda verilen ödüller tekrar geri alınır mı?

Hüseyin YILDIRIM: Bu konuyu Spor Bakanlığı Genel Müdürlüğü biliyor. Biz sporcumuza böyle bir talepte bulunamayız. Ödül yönetmeliğine bakılır ve böyle bir uygulama yapılması gerekiyorsa uygulanır.

Yayınlanma Tarihi:15:44,