SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

F.Bahçe, Türk kalecilerden yana çok şanslı. 23 yıldır kalesini Türk eldivenlere emanet eden sarı-lacivertliler, bu geleneği daha uzun yıllar sürdürecek gibi gözüküyor. Ve bu halkanın son parçası Mert Günok.

1990'lı yılların başından bu yana Türk kalecilere emanet edilen F.Bahçe kalesi, en az 10 yıl daha bu geleneğin kaymağını yiyecek. Engin İpekoğlu, Rüştü Reçber ve Volkan Demirel ile 23 yıldır Türk kalecilerin himayesinde olan F.Bahçe kalesi, bu sezon Mert Günok deviyle de tanıştı.

Geçen sezon oynadığı maçlarda büyük hatalar yapan ve ‘Acaba?' dedirten 24 yaşındaki kaleci, bu yıl kafalardaki tüm soru işaretlerini sildi. Volkan'ın olmadığı Türkiye sınırı içindeki maçlarda, Demirel'in cezası nedeniyle kaleye geçen Mert, her maç harikaydı ama dün ilk defa ödülünü aldı: 3 puan…

‘BİR HAFTA ÇALIŞTIM’

Takımına adeta galibiyeti getiren Mert, Eskişehir önünde 1-0 önde oynarken çıkardığı penaltıyla yıldızlaştı. Penaltıyı kullanan isim Necati Ateş'ti ve kalecinin soluna vurduğu topu Mert çıkarmasını bildi.

Peki neydi sırrı genç kalecinin? Onu da AMK Spor'a anlattı: “Rakip forvetlerin penaltıları kullanış biçimlerine göre çalışmalar yapıyoruz. Necati, genellikle penaltılarda kalecinin soluna atıyordu ve yine öyle yaptı. Ben de kurtardım. Başka bir isim gelse yine kurtarmaya çalışırdım. Rakip futbolcuların özelliklerini bir hafta boyunca çalışıyorum.

‘KAZANMAK ÖNEMLİ’

Futbolda önemli olan kazanmaktır. Bu maçta benim yaptığım kurtarışlar değil takımın kazanması önemliydi. Konya maçında da penaltı kurtardım ama kazanamamıştık. Ben görevimi yapıyorum. Hocam bana ne zaman görev verirse sahaya çıkar elimden geleni yaparım.”

MERT GÜNOK’UN ARKASI DA SAĞLAM

Türk kalecilerle oynamayı bu kadar gelenek haline getirmiş bir kulüpte jenerasyonun son halkası tabii ki Mert değil. Genç kalecinin arkasındaki isim 28 yaşındaki Serkan Kırıntılı var. Fakat Kayseri'de kiralık oynayan ve harikalar yaratan 24 yaşındaki Ertuğrul Taşkıran ve 19 yaşındaki Ertan Ersun, F.Bahçe'nin geleceği olarak ön plana çıkan isimler…

DROGBA DA ŞAŞIRMIŞTI

Mert’in Eskişehir maçındaki performansı yeni bir durum değil. G.Saray'la oynanan ve uzatmalarda yenilen golle 1-0 kaybedilen Süper Kupa finalinde de 6 kez yüzde yüzlük gol çıkarmıştı Günok. O gün 99. dakikaya kadar geçemediği Mert'i sonunda avlayan Didier Drogba, maçın ardından genç kalecinin yanına giderek onu tebrik etmişti.

TRABZONSPORLU MAHİR GÜNOK’UN OĞLU

Mert, bir zamanlar Trabzonspor'un yedek kalecisi olan Mahir Günok'un oğlu. Kariyerinde İstanbulspor, Karabük, Balıkesir, Küçükçekmecespor ve Vefaspor'da oynayan Mahir Günok, oğlunun gelişiminde büyük rol oynamış bir isim.

GİZLİ KAHRAMAN ANTRENÖR ÖZTÜRK

Mert’in başarısı tesadüf değil. Son 5 hocada sadece Aragones'te milli takımda bulunan kaleci antrenörü Murat Öztürk'ün genç kaleci üzerindeki emeği büyük. Özel çalışmalar onunla yapılıyor.

İrfan YİRMİBEŞ / AMK