SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başarılarla dolu futbolculuk kariyerini 2 yıl önce sonlandıran Roberto Carlos, artık teknik direktör. Sezon başında Sivasspor'a gelen Brezilyalı eski topçu, yeni hayatına adapte olmuş görünüyor… Caros, HT PAZAR’DAN Aslı Öztürk‘e konuştu.

İşte o röportaj…

Aklınızın bir yerinde Türkiye’ye dönmek var mıydı, yoksa olaylar mı böyle gelişti?

Antrenörlük lisansımı aldıktan sonra birçok kulüpten teklif aldım. Fakat Türkiye’yi seçtim. Çünkü Türk kültürünü, insanını seviyorum. Burası teknik direktörlük hayatıma başlamak için doğru en doğru yer… Kendimi Türkiye’de geliştirebileceğime inanıyorum.

Türkiye’ye dönüp, bir de Sivas’ta yaşamaya başlamak radikal bir seçim… Sizi Sivas’a getiren nedir?

Kulübün hedefleriyle benim teknik direktörlük kariyerimdeki hedeflerim birebir uyuşuyor. Avrupa kupalarında top oynayan bir takımı çalıştırmak istiyorum, Sivasspor’un da planları bu yönde.

Gelmeden önce görüşüp de fikir aldığınız kimse oldu mu?

Kimseye fikir sorma ihtiyacı hissetmedim. Sadece Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz’la görüştüm ve gelmeye karar verdim.

Uzun süre Madrid’de yaşamış, ayrıca İstanbul’da bulunmuş biri olarak Sivas beklentilerinizi karşıladı mı?

Uzun zamandır yaşadığım şehirlerle kıyaslarsak epey fark var. Ancak adaptasyon konusunda bir sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Çünkü Brezilya’da çok küçük bir şehirde yaşıyordum.

Sivas’ta sosyal hayatınız nasıl?

Vaktimin çoğunu kulüpte geçiriyorum. Burada yemek yediğimiz güzel restoranlar var. Onun dışında kulüpteki odamda müzik dinleyip film izliyorum. Sakin bir hayatım var.

Sivas halkıyla ilişkiniz nasıl?

Bana karşı çok sıcaklar, çok ilgililer. Fotoğraf çektirip imza istiyorlar…

Sıkıldığınız oluyor mu?

Hiçbir zaman bu durumdan şikâyet etmedim. İnsanların bana dokunma, muhabbet edip benimle yakınlık kurma isteklerini anlıyorum ve bunu çok da seviyorum.

‘FATİH TERİM’İ ÖRNEK ALIYORUM’

Sivasspor’u nasıl buldunuz? Size anlatılan ya da canlandırdığınız gibi bir kulüp mü?

Yapılanması iyi. Geçen sene ligi orta sıralarda bitirmişti. Futbolcuların alışmış oldukları farklı oyun yapıları vardı. Bunları değiştirdik. Teknik ekibimle beraber oyun yapımızı benimsemelerini sağladık. Şu anda yepyeni ve kaliteli bir Sivasspor var.

Lige yenilgiyle başlamak can sıkıcı olmuştur ama…

Maç sonucunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Ancak takımımın göstermiş olduğu performans, mağlup olmanın önündeydi. Birçok arkadaşım, spor camiasından tanıdıklarım ve futbol yorumcuları Sivasspor’un oyununu beğendiklerini ve takımın gelecek vaat ettiğini söyledi.

Lisans sorunu da halloldu…

Federasyonun lisasımla ilgili şüphelerini anlayışla karşıladım. Almış olduğum diplomada UEFA’nın gerek duyduğu bütün kurslara katıldığım görünüyordu. Şu anda denklik sağlandı, ben de rahatladım.

Carlos hoca futbolcu Roberto Carlos’un şanını elinden alabilir mi peki?

Öyle olacağını umuyorum. Aslında önemli olan ekip ruhu. Futbolculuk zamanlarımda takım arkadaşlarımla beraber başarıya ulaşmaya çalışıyordum. Şimdi hocayım ama yine futbolcularıma bağlıyım. Sadece ilişkinin şekli değişti.

Teknik direktörlük konusundaki rol modelleriniz kimler?

Guus Hiddink, Vicente del Bosque ve Jose Mourinho. Hepsinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Ayrıca Fatih Terim’i de örnek alıyorum.

Konu Terim’den açılmışken, aynı zamanda hem Galatasaray hem de A Milli Takım’da teknik direktörlük yapması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Milli Takım’ın başındaki teknik direktör henüz görevi bırakmamışken başka birine teklif yapılması yanlış. Ancak doğru bir seçim olduğunu söyleyebilirim. Terim iki takımı idare edebilecek kapasitede bir teknik direktör.

‘FENERBAHÇE’NİN DÜZELMESİ GEREKİYOR’

Size böyle bir teklif yapılsaydı…

Öncelikle kulüp başkanımızla görüşür, teklifi kabul etmeyi istediğimi belirtirdim. Türk Milli Takımı’nın teknik direktörü olmayı isterim… Hem Sivasspor hem de Milli Takım için elimden geleni yapardım.

Öyle bir pozisyonda objektif olabilmek mümkün mü?

Fatih Terim gibi bir profesyonelin hata yapacağı sanmıyorum. Türk futbolunu aşağıdan yukarıya taşıyabilen bir isim. Başarılı olacaktır.

Peki siz Sivasspor’la bu sezon neleri başarabileceğinize inanıyorsunuz?

Takımı maçtan maça daha iyi bir seviyeye taşımaya çalışacağım. Antrenmanda yaptıklarımızı sahaya yansıtmayı başarmalıyız. İlk hedefim iyi bir galibiyet serisi yakalamak.

İki dakika için Sivasspor’un teknik direktörü olmasanız, Süper Lig’deki favori takımınız hangisi olur?

2 iddialı kulüp var. Ancak Fenerbahçe’nin düzelmesi gerekiyor. Formasını giydiğim bir kulüp olduğu için Fenerbahçe’ye karşı daha yoğun hislerim var. Başarılı olmalarını çok isterim.

Peki Galatasaray?

Bence ligin favorisi Galatasaray. Geçen sene şampiyon oldular ve bu sene de şampiyonluk yolundalar.

‘ÇOK YETENEKLİ TÜRK FUTBOLCULAR VAR’

Türk futbolunu dünya futboluyla kıyaslarsanız neler söylersiniz?

Türk futbolu, Didier Drogba ve Weslej Sneijder gibi büyük isimlerin lige dahil olmasıyla her geçen gün daha da gelişiyor. Ancak federasyonun 6+0+4 kuralını koymasıyla birlikte kulüplerin yabancı oyuncu transferleri engellendi.

Yabancı futbolcu azlığı futbolun gelişimini sekteye mi uğratır?

Çok yetenekli Türk futbolcular var. Ancak demin saydığım gibi başarılı yabancı futbolcuların bu ligde oynaması, takım arkadaşı olsun olmasın her futbolcuya bir şeyler öğretir.

‘BU TİP ŞEYLER BİZDE DE OLUYOR’

Türkiye’deki tribün siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz?

Brezilya’da da bu tip şeyler oluyor. Politikacıların futbola dahil olmaları, bir takımın taraftarı olmaları insani bir durum. Ancak biz futbol adamları siyasetten uzak durmalıyız. Taraftarlara da ricam, siyasetle futbolu birbirine karıştırmamalarıdır.