SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

24 stadyum, 48 olimpik havuz, 193 spor salonu, 26 atletizm merkezi yaptıklarlını belirten Suat Kılıç, İnönü Stadı için bütün izinleri verdiklerini belirterek, “GSGM olarak şartları zorlaştıranlara rağmen inisiyatifler aldık. Beşiktaş'a yeni bir stadyum kazandırmada Başbakanımız'ın ciddi bir inisiyatifi var. Beşiktaş'a verdiğimiz süre 1000 gün. Yıkım gününden itibaren 1000 gün başladı. Temennimiz 1000 güne kalmadan stadın hizmete açılması” dedi.

‘TRİBÜNLER BÖLÜNECEK'

Tribünlerdeki Gezi protestolarına da değinen Suat Kılıç taraftarlığın renklere aidiyet olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Tribünlere siyaset girmemeli… Bir kısmı slogan atarken, bir kısmı karşı çıkıyor. Ben ‘Siyasi slogan tribünleri böler' dedim. Kaldı ki, 50 bin kişilik statta 5 bin kişiyi tutuklayacak haliniz yok. Slogan atıyorlar, atsınlar… Bizim kulüplere ne kötülüğümüz oldu? Muhalefet sandıkta yapamadığını, siyasi faaliyet olarak yapamadığını tribünlere nifak sokarak yapmaktadır. Bugün olmasa bile o tribünler 1-2 yıl sonra bölünecek. Ben bunu gördüğüm için söylüyorum, yapmasınlar, yazıktır.”

Protestoların 2020 Olimpiyat adaylığını etkilemeyeceğini belirten Spor Bakanı, “Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar Türkiye'nin demokratik olduğunun da göstergesi. Gezi olayları nedeniyle olimpiyatları kaybedeceğimize inanmak aczimiz olur; kabul etmiyorum” dedi. Sporcu başarılarının AKP döneminde azaltıldığını belirten Kılıç, doping olaylarının değil yakalanan sporcu sayısının arttığını söyledi.