SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ne Tromsö’ymiş be!

Kara Kartal henüz 9’da Almeida ile öne geçincemaç bitti sandı. Önce hakem rakibe penaltı ikrametti, ardından da Escude ayağındaki topu kaptırıp golü yedirdi. Şok mağlubiyetle avantaj Tromsö’ye geçti.

Güncellenme: 10:33, 23/08/2013
Ne Tromsö’ymiş be!

2005'TE Galatasaray, 2013'te Beşiktaş… Tromsö artık resmi olarak Türk takımlarının belalısı. Sarı-kırmızılı takımın bahanesi bozuk zemindi. Kara Kartal da o da yoktu. Evet, zemin suni çimdi ancak asıl sorun rakibi küçümsemekti…

KARŞILIKLI pas hataları ile başlayan maçta golü bulan taraf 524 gün sonra Avrupa  arenasına çıkan Beşiktaş oldu. 9. dakikada Ersan'ın defanstan uzun topu ve Dentinho'nun  artistik pası ile gelişen atakta Fernandes sağ kanattan ortaladı. Defans topu ıskalayınca bomboş pozisyondaki Almeida topu plase ile ağlara gönderdi: 0-1. Gol Tromsö'nün neden liginde küme düşmeme mücadelesi verdiğini de gösterir nitelikteydi. 16'da Ersan sol  kanattan ortaladı Almeida yükselip kafayı vurdu ancak isabet bulamadı. 42'de rakibin hatalı geri pasında araya giren Almeida kaleciyi gafil avlamak istedi. Portekizli'nin şutuna kaleci  Sahlman ayakları ile önledi. 45'te Fernandes'in şutunu kaleci çıkardı ve devre 1-0 üstünlüğümüz ile bitti.

İLK yarım saatte topla oynama oranını yüzde 70'e kadar çıkartan Beşiktaş, devreyi yüzde  64 ile tamamladı.

Rövanş 29'unda

RAKİBİNE ‘yanıma yaklaşamazsın' mesajını ilk yarıda iyi veren siyah-beyazlı takım ikinci  yarı ile kontak kapattı. Önce hatalı penaltıdan gol geldi. 47'de Ciss ceza alanına girerken Ersan'ın yaptığı müdahaleye hakem Alan Kelly, yardımcısının uyarısıyla penaltı olarak  değerlendirdi. Bendiksen topu ağlara gönderdi: 1-1. 68'de ise Escude'nin büyük hatasında Pritchard topu kapıp bomboş pozisyonda golü yaptı: 2-1. Bir anda yenik duruma düşen Beşiktaş oyun hakimiyetini de kaybetti. Pas hataları yapan, karakter ortaya koyamayan siyah-beyazlılar Atiba ile 82 ve 86'da iki kez duran toptan gol şans buldu ancak sonuç çıkmadı. Kalan dakikalarda tehlike yaratamayan siyah-beyazlı takım turu 29 Ağustos'taki rövanşa bıraktı.