SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü Sutopu Şube Yöneticisi Mehmet Bilen, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, “LEN, bu sezon yeni statüyle oynanacak Şampiyonlar Ligi’nde  Galatasaray’ı eleme oynamayacak 8 takımdan biri olarak belirledi” dedi.

Yeni statüye göre 40’ın üzerinde takımın elemelerde mücadele edeceği  organizasyonda, 8 takıma muafiyet getirildiğini aktaran Bilen, şöyle konuştu:

“Avrupa’nın en büyük 8 kulübü içinde tercih edilmek, Türk sutopusu  açısından büyük olay. Yeni statüye göre 40’tan fazla takımın katılımıyla elemeler  yapılacak ve buradan sadece 4 takım ana tablo maçlarına gelecek. Elemeden muaf  tutulan 8 takım ve elemelerden gelen 4 takımın katılımıyla toplam 12 ekip,  altışar  takımlı iki grupta mücadele verecek. Gruplardan çıkacak üçer takım ise  Altılı Final oynama hakkı kazanacak. Biz eleme maçları oynamadan 22 Kasım’da  başlayacak grup maçlarına dahil olacağız.”

 “Avrupa’nın dev kulüpleri içindeyiz”

Galatasaray’la birlikte İspanya’dan Barceloneta, Almanya’dan Spandau  04, Yunanistan’dan Olympiakos, Sırbistan’dan Partizan, İtalya’dan Brescia,  Hırvatistan’dan Dubrovnik ve Macaristan’dan Eger takımlarının eleme oynamadan ana  tabloda yer alacağının altını çizen Mehmet Bilen, Avrupa’nın dev kulüpleri içinde  yer bulduklarını vurguladı.

Eleme oynamayacak diğer 7 takımın birer dünya devi olduğunu dile  getiren Bilen, “Bu rakiplerin arasında yer bulmak büyük bir hayaldi. Ben yeni  statüde gruptan da çıkarak Altılı Finale kalacağımıza inanıyorum. Geride kalan  sezonda zorlu bir mücadelenin ardından oldukça başarılı sonuçlar alarak çeyrek  final oynamıştık. Bu yıl ise şimdiden son 12 takım içindeyiz” ifadelerini  kullandı.

Bilen, LEN’in yaptığı tercihlerde oldukça titiz davrandığını  söyleyerek, “LEN bu tercihi yaparken sadece alınan başarılı sonuçlara bakmıyor,  kulüp yapısına da büyük önem veriyor. Son dönemde sutopu şubesine yaptığımız  yatırım, aldığımız başarılı sonuçlar, oluşturduğumuz güçlü kadro ve en önemlisi  de tesisleşmemiz, bu karardaki en önemli faktörlerdir. Avrupa’da sutopunun  yükselen yıldızı konumundayız. Geleceğe yatırım yapan bir kulüp olarak  görülüyoruz” şeklinde görüş belirtti.

“2015 yılında finale aday olduk”

Bilen, Galatasaray olarak 2014-2015 sezonu LEN Şampiyonlar Ligi Altılı  Finali’ne ev sahipliği yapmak için aday olduklarını duyurdu.

Kulüp olarak gerekli başvuruları yaptıklarını açıklayan Bilen, “Avrupa  sutopunun en önemli kulüp organizasyonunda final maçlarını İstanbul’da  düzenlemeye talip olduk. Başka adaylar da var ancak favori kesinlikle biziz” açıklamasında bulundu.