SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Futbol Takımı’nda üçüncü Fatih Terim dönemi, bu akşam atılan imzalarla resmen başladı.

Abdullah Avcı’nın yerine göreve getirilen Galatasaray Teknik Direktörü Terim, ay-yıldızlı ekipte, 1 maçlık ilk deneyimi hariç, 3. kez görev yapacak.

Milli takım ile Galatasaray’ı birlikte çalıştıracak Terim, A Milli Futbol Takımı’nın başında ilk maçına, Alman teknik direktör Sepp Piontek öncesi, 11 Nisan 1990 tarihinde Kopenhag’da Danimarka’ya karşı 1-0 yitirilen özel karşılaşmada çıktı.

Terim, bu tek maçlık görevinin ardından 27 Ekim 1993-19 Haziran 1996 tarihlerinde ay-yıldızlı ekibi çalıştırdı. Deneyimli teknik adam, daha sonra 17 Ağustos 2005-14 Ekim 2009 tarihlerinde ikinci döneminde Türk Milli Takımı’nın başında görev yaptı.

4 YIL SONRA GÖREVDE

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 4 yıl sonra milli takımın başına geçti.

Terim, A Milli Futbol Takımı’nın 2010 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde 10 Ekim 2009 tarihinde Ermenistan’ı Bursa’da 2-0 yendiği gruptaki 10. ve son maçın ardından, ay-yıldızlı ekipten ayrılmıştı.

– En çok maça çıkan teknik adam

Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı’nın 90 yıllık tarihinde en fazla maça çıkan teknik adam unvanının sahibi.

Türk Milli Takımı’nın 90 yıllık tarihinde 24’ü yerli, 18’i yabancı toplam 42 teknik adam görev yaptı. Terim, 92 maçla, en yakın meslektaşı Coşkun Özarı’nın 38 maç önünde yer alarak, Türk futbol tarihine geçti.

Ay-yıldızlı ekip, Terim yönetiminde yaptığı toplam 92 maçta, 43 galibiyet, 26 beraberlik, 23 yenilgi alırken, 136 gol atıp, kalesinde 101 gol gördü.

EN ÇOK GALİBİYET TERİM’LE

Türkiye ayrıca, tarihindeki en çok galibiyeti de Fatih Terim’in teknik adamlığı döneminde aldı.

Fatih Terim, takımın başında bulunduğu 92 maçta ay-yıldızlı ekiple 43 kez sahadan skor olarak üstün ayrıldı, yüzde 46,7’lik galibiyet oranıyla zirvede yer aldı.

MİLLİ TAKIMDA TARİH YAZDI

Türk futbolunun en önemli teknik direktörleri arasında yer alan Fatih Terim, teknik adamlık kariyerinde Galatasaray’daki başarısını ay-yıldızlı ekipte de sürdürdü.

Türk Milli Takımı’nı 1996’da İngiltere’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne ilk kez taşıyan Terim, 2008’de İsviçre ve Avusturya’nın ortaklaşa düzenledikleri Avrupa Şampiyonası’nda ise tarihi bir başarı elde ederek, yarı final oynayan ekibin başında yer aldı.

1996’da İngiltere’nin düzenlediği finallerde, Türkiye, gruptaki 3 maçını da, üstelik gol bile atamadan, yenilgiyle tamamlayarak elendi. Ay-yıldızlı ekip, Fatih Terim yönetiminde katıldığı EURO 2008’de ise büyük bir başarıya imza atarak, yarı finale kadar yükseldi. Almanya’ya şanssız biçimde 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en iyi dereceyi elde etti.

Yayınlanma Tarihi:18:39,