SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli takımda Terim dönemi

Fatih Terim öğleden sonra Göksel Gümüşdağ'ın Florya'da kendisine sunduğu "1 yıl birlikte çalışalım, sonrasına bakarız" teklifini kabul etti. Böylece A Milli Takım'da 3. Terim dönemi başlayacak

Güncellenme: 22:19, 22/08/2013
Milli takımda Terim dönemi

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, aynı zamanda A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörlük görevini de yürütmek için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile 1 yıllık sözleşme imzaladı.

Terim, federasyonun İstinye’deki binasında gerçekleştirilen imza töreninde, 1 yıllık sözleşmeye imza attı.

İmza töreninde, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbolunda yeni bir dönemin başladığını, var olan sorunları çözmesi için de tecrübeli, her zaman başarıya ulaşmış bir teknik adam olarak Fatih Terim’i düşündüklerini ifade etti.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü görevine getirilen Galatasaray Teknik Direktörü Terim için, TFF’nin İstinye’deki binasında düzenlenen imza töreninde konuşan Demirören, “Futbolda günlük yaşam devam ediyor. Önümüzde Dünya Kupası elemeleri var, çok önemli alt yapı sorunları var. Türk futbolunda sorunlar çok. Bu sorunları çözecek, tecrübeli, her zaman başarıya ulaşmış bir hoca olarak Fatih Terim’i düşündük” dedi.

Terim için Galatasaray Kulübü’nden izin alarak ilk görüşmeyi pazartesi günü yaptıklarını, bugün de yine izin alarak 1 yıllık sözleşme imzaladıklarını belirten Demirören, sarı-kırmızılı kulübe ve Galatasaray camiasına olumlu yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederek, “Hem Galatasaray’da çalışırken, Avrupa’da şampiyonluk kovalayan bir takımın başındayken, milli takımın ona ihtiyacı olduğunda bu görevi kabul etmesi ayrı bir cesarettir. Hocamıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Fatih Terim’in görevi için para kabul etmediğinin altını çizen ancak bu konuyu yönetim kurulu olarak görüşeceklerini aktaran Demirören, “Her görevin bir karşılığı olması gerektiğine inanıyorum. Ancak hocamız hala ‘Hayır’ diyor” dedi.

“KONU MİLLİ TAKIM OLUNCA, HİZMET KAÇINILMAZ OLUYOR”

Teknik direktör Fatih Terim, TFF ile sözleşmeye imza attıktan sonra yaptığı açıklamada, konu milli takım olduğunda hizmetin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

TFF Başkanı Demirören ve yönetimine, kendisine duydukları güvenden dolayı teşekkür eden Terim, şöyle konuştu:

“Yaşadığımız durumu basit bir şekilde anlatmak lazım. Ülke, bayrak ve milli takım söz konusu olunca, hizmet de kaçınılmaz oluyor. Yaşanan durumun şekline çok şey söylenebilir ama işin özü bu. Şimdi önümüzde 15 gün sonra da maç var. O karşılaşmanın kampında bir çok şeyi paylaşırız, sorularınızı sorarsınız ve cevaplarız bol bol. Ama bugün için söylenecek tek şey, ülke insanının Türk futbolu etrafında birleşmesi gerekiyorsa birleşilir, başka gündemlerde birleşildiği gibi. Buranın yabancısı değilim. Şu anda da en tecrübeli ben gözüküyorum. Sağolsunlar bu görevi almamı istediler. Ay-yıldız konu olunca, ülkemizin futbolu konu olunca, kulübümün de anlayışıyla, bu görev kaçınılmazdı bizim için.”

El birliği olmadan ne kendisi ne de bir başkasının bir şey yapmasının mümkün olmadığına işaret eden Terim, “Futbolun içinde olan her fert beraber olacağız, birlikte mücadele edeceğiz ve hepimizin özlediği yerlere inşallah kavuşacağız. Mayıs ayına kadar önümüzde zaman var. Arkadaşlarımızla süratlice görev bölümü yapıp, çalışmaya başlayacağız. Bizde zaman sorunu yok. Gece, gündüz çalışabiliriz. Öyle bir sınırlamamız yok. Teşhisleri koyup, tedavilerine çok çabuk başlama niyetindeyiz. Türk futboluna ve hepimize hayırlı olsun. Allah da yolumuzu açık etsin. Çalışanın da Allah yolunu açık ediyor zaten” ifadelerini kullandı.

Terim, herkesin aklındaki en güncel sorunun, dünya kupasına gidilip gidilemeyeceği olduğunu anlatarak, “Bizim anlaşmamız bundan çok ötede bir şey. Ümit ederim ki inşallah Türk futbolu devamlılığı olan bir organizasyonu kurmayı becerebilir ve uygulayabilir. Bununla beraber önemli organizasyonlara gidebiliriz. Bizim de katılamadığımız zaman oldu. Ama bu hiçbir hedefi kovalamayacağız manasında değil. Son saniyesine kadar hedefler için çabalayacağız. Esas işimiz, sayın Başkan ve yönetim kuruluyla birlikte, olmamış şeyleri, yapılması gereken şeyleri yapmak” şeklinde konuştu.

Törene, TFF Başkanı Demirören’in yanı sıra, başkan vekilleri Ufuk Özerten ile Servet Yardımcı, yönetim kurulu üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu, Mete Düren, Mustafa Beyazlı ve federasyon genel sekreteri Emre Alkin de katıldı.

İŞTE PERDE ARKASI

Tecrübeli teknik adam 2013-2014 sezonu sonuna kadar hem G.Saray’ı hem de Milli Takım’ı çalıştıracak. Çok hareketli geçen günün sabah saatlerinde Ünal Aysal ile Fatih Terim Florya’da bir araya gelip konuyu masaya yatırdı. Dev zirveden “Galatasaray ile devam ve Ay-Yıldızlı ekibin kalan 4 maçta teknik direktörlüğünü yapma” konusunda karar çıktı. TFF yönetimi buna sıcak bakmadı. Ancak elinde başka bir alternatif bulunmayan TFF daha sonra bir final hamlesi daha gerçekleştirdi. Hiçbir resmi görevi bulunmayan Göksel Gümüşdağ, federasyon adına Florya’ya giderek Terim’le görüştü. Gümüşdağ, başarılı teknik adama “1 yıl anlaşalım, sonrasına bakarız” teklifini yaptı.

Yayınlanma Tarihi:18:15,