SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş, Tromsö ile yarın oynayacağı UEFA Avrupa Ligi  play-off turu ilk maçı için Norveç’e geldi. Yaklaşık 4,5 saatlik uçak yolculuğunun ardından Tromsö Havalimanı’na  gelen siyah-beyazlı kafile, daha sonra konaklayacağı otele hareket etti.

Beşiktaş kafilesini havalimanında Tromsö’de yaşayan az sayıda Türk  karşıladı. Beşiktaş ve Fenerbahçe formaları giyen vatandaşlar, kulüp başkanı  Fikret Orman ve futbolcularla hatıra fotoğrafı çektirip, imza aldı.
Orman: “Yenmeye geldik” 
Beşiktaş Kulübü Başkanı Orman, Tromsö Havalimanı’nda yaptığı  açıklamada, yarınki karşılaşmayı kazanmak istediklerini söyledi. Orman, Tromsö’den galibiyetle ayrılmak istediklerini belirterek,  “Buraya yenmeye geldik. İnşallah yarın kazanan taraf biz oluruz” dedi. Tromsö’deki soğuk havanın sorulması üzerine de Orman, “Misafir  umduğunu değil bulduğunu yer” diye espri yaptı.
Norveçli gazeteciler CAS’ı sordu 
Beşiktaş’ı karşılamaya gelen Norveçli gazeteciler ise daha çok  Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) Beşiktaş için vereceği karar  konusunda sorular yöneltti. Başkan Orman, CAS’ın kararını İstanbulda oynanacak ikinci maç öncesi  vermesini beklediklerini kaydetti. Norveçli gazetecilerin Tromsö’nün 2005’te Galatasaray’ı elediğini  hatırlatmaları üzerine de Orman, “Bu bir oyun. Buraya kazanmak için geldik”  ifadelerini kullandı.
Teknik direktör Slaven Bilic ise CAS konusundaki soruya, “Biz sahaya  çıkıp maçımızı oynayacağız” yanıtını verirken, Tromsö’nün mücadeleci bir ekip  olduğunu, ilk maçta iyi bir sonuç almak istediklerini kaydetti. Beşiktaşlı futbolcu Olcay Şahan ise maçın oynanacağı Alfheim Stadı’nda  suni çim olmasının kendilerini zorlayıp zorlamayacağı sorusu üzerine, “Zorlamaz.  İyi hazırlandık. Ligin ilk maçında da iyi bir sonuç aldık. Burada da iyi bir maç  çıkaracağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
30 dereceden 12 dereceye 
İstanbul’dan 30 derecelik hava sıcaklığında ayrılan siyah-beyazlılar,  Tromsö’de 12 derecelik hava ile karşılaştı. Norveç’in kuzeyinde bulunan ve kuzey kutup bölgesine yakın olan  Tromsö’de gündüzleri 12 derece olan hava sıcaklığı akşam 6-7 derecelere kadar  düşüyor. Tromsö’de ayrıca günün 20 saati aydınlık olurken, sadece 4 saat gün kararıyor.