SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şahan’e başlangıç

19 Ağustos 2013

Olimpiyat demek taraftar için eziyet demek… Stadın otoparkı boş ama araçla içeri giremiyorsun… Metro yapılmış ama stadın çevresinde gelenleri yönlendirici en ufak bir işaret, tabela yok. Kim hangi kapıdan gireceğini bilmiyor. Elinde kart, bilet bilinçsizce dolaşıyor. Tam bir keşmekeş… Senin bir kere spor kültürün yok, Olimpiyat Stadı yapmak neyine!.. Ama yine de bu ‘futbol ucubesi'nin hak etmediği kadar Beşiktaş taraftarı oradaydı. Neredeyse gece yarısı başlayan karşılaşma için 50 bine yakın siyah-beyazlı taraftar Olimpiyat'ın tribünlerindeydi.

Tolga ve Atiba…

Zaten bekleniyordu, öyle de oldu. Siyasi iradeye inat “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları eşliğinde başladı zorlu mücadele. Taraftar bir de ‘biber gazı' güzellemesi sıkıştırdı araya… Slaven Bilic'in yeni Beşiktaş'ının ilk resmi maçında ne yapacağı büyük merak konusuydu. Kara Kartal sahaya geçen sezondan farklı iki yeni isim Tolga ve Atiba ile çıktı. Tolga'ya dün gece fazla iş düşmedi ama Atiba Hutchinson belki de sahanın en iyilerindendi.

PSV'den alınan Kanadalı oyuncu tam Beşiktaş'ın aradığı orta saha oyuncusu. Çift yönlü oynuyor ve bütün defansif gedikleri kapatıyor. Konuk Trabzonspor dün gece anlamsız derecede temkinli ve ürkekti. Oysa ki Avrupa Kupaları'nda 4 resmi maç oynayan bordo-mavililer çok daha hazır olmalıydılar.

Klas ayaklar

Koskocaman 45 dakika hatta 60 dakika boyunca sahada futbol adına pek bir şey yoktu. Zaman ilerledikçe oyunu rakip sahaya yığan siyah-beyazlılar daha bir takım havasındaydı ve klas ayaklarıyla maçı çözdü. Fernandes'in akıl dolu pasını net bir vuruşla ağlara gönderen Olcay Şahan geçen sezonun devamını getireceğinin sinyallerini daha ilk 90 dakikada verdi. Dentinho tercihi sürprizdi ama Brezilya'nın performansı şaşırtmadı. Yerine giren Gökhan Töre golü ve hücuma getirdiği hareketle kenar yönetimine “Forma benim” dedi. Olcay, Zeki'den kaptığı topla golün mimarıydı. Gurbetçi yıldız sonucu etki eden performansıyla maçın adamıydı. Beşiktaş dolayısıyla ‘Şahan'e bir başlangıç yaptı.

Bilic'in takımının eksikleri olduğu aşikar ama sezonun ilk maçında Trabzonspor gibi güçlü bir rakibi devirmesi her açıdan önemli. Hele bir de ezeli rakiplerinden birinin şok bir mağlubiyetle başladığı düşünülürse… Doğal şampiyonluk adaylarından Trabzonspor'un görüntüsü pek iyi değil. 90 dakika boyunca çok önemli bir pozisyon bulamamaları düşündürücü. Umarım Mustafa hoca futbol felsefesiyle bunun önüne geçecektir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek