SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Lunapark kalesi!

Lunapark kalesi!

Geçen yıl 34 haftada 337 şuta izin veren Kanarya, ortalama 9.9 kez şut şansı veriyordu. Bu rakam şu an 21.75’e çıktı. Hatta ligdeki son G.Saray maçında rakibin şutu 10’du, Süper Kupa’da ise 34’ü buldu.

F.BAHÇE büyük bir değişimden geçiyor. Ve bu değişim her zamanki gibi sancılı oluyor. Daum'un ardından kendi sistemini oturturken Aykut Kocaman'ın başına gelenler, Ersun   Yanal'ın başını daha fazla ağrıtıyor. Çünkü Yanal'ın uygulamak istediği sistem daha riskli ve  daha açık.

ŞÖYLE anlatalım. Spor Toto Süper Lig'de geçen sezon rakiplerine 34 maçta toplam 337  şut atma imkanı veren F.Bahçe, 4 resmi maçta kalesinde 87 şut gördü. Hem de bunların  30'u kaleyi tuttu. Yani 4 maçın da yıldızının kaleci olması pek tesadüf değil.

Skora da yansıdı

GEÇEN sene 34 haftada rakiplerine maç başı 9.9 şut şansı tanıyan sarı-lacivertlilerde ilk 4 maç sonrası sayı 21.75'e kadar yükseldi. Tabii şu örnek de çok etkileyici. Ligin 33.  haftasında oynanan lig maçında G.Saray, sarı-lacivertli kaleye sadece 10 şut çekebilmişti. Bu sezon ise 11 Ağustos'ta oynanan Süper Kupa maçında G.Saray kaleyi tam 34 kez yokladı.

Zaten Kanarya geçen yıl 2-1 kazanmıştı, Süper Kupa'da ise 1-0 kaybetti.

1 müsibet…

İŞTE bu istatistikleri yan yana koyunca sorunun büyük olduğu hemen göze batıyor.  Salzburg'la, Avusturya'da oynanan ilk maçta kalesinde 13 şut gördüğünde alarm veren  Kanarya, rövanşta ise 34 şuta izin vermiş ama tur geçilince önemsenmemişti. Torku Konya gibi bir takımın çektiği 16 şut ve attığı 3 gol ise, ‘1 müsibet, 1000 nasihattan iyidir'  sözünü doğruluyor.

İrfan YİRMİBEŞ / AMK