SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor'daki hedefinin kesinlikle ligin zirvesinde yer alan bir takım oluşturabilmek olduğuna değinen Daum, “ Bursaspor'a gelmeden önce Rıdvan Başkanımız ve diğer büyüklerimiz ile görüştüğümde Bursa'daki başarı isteğini ve arzuyu gördüm. Bursa kesinlikle Avrupa'da olması gereken bir takım. Bu taraftar bunları fazlasıyla hak ediyor. Bu enerjiyi kendilerinde gördüm. Buraya Avrupa Kupaları'na katılmak için geldim. Ben inanıyorum ki taraftarlarımız da bunu arzuluyordur. Bu başarı için hepimizin arzulu olması gerekiyor. Buna bizler inanıyoruz. Taraftarlarımız üç seneden beri Avrupa'da bu tecrübeyi yaşadı. Gönül isterdi ki daha üst turlara kendimizi atalım. Bu hedefe çok çalışarak kesinlikle ulaşacağımıza inanıyorum. Yönetimimiz yeni, teknik heyetimiz yeni bu yüzden sabra ihtiyacımız var. Birazlı sabırlı olursak göreceksiniz hepimiz hep beraber bu güzel şehirde güzel taraftarlarla layık olduğumuz noktaya getireceğimize inanıyoruz.” dedi.

TARAFTARA HAYRANIM

Türkiye'de çalıştırdığı takımlar ile Bursa'ya geldiğinde Bursaspor taraftarına büyük bir hayranlık duyduğunu belirten Daum, “Bursaspor taraftarlarına her zaman hayranlık duyuyordum. Bursaspor'a imza attığım gün basın toplantısında taraftarlara seslenirken, “bizim arkamızda duvar olun” dedim. Onların desteği ile biz ancak bunları yapabiliriz. Yönetim başta olmak üzere, taraftarlarımız bize duvar olursa kesinlikle bizler başarılı oluruz. Buna inanıyorum. Öyle bir ortam olmalı ki rakipler Bursa'ya gelirken, “Bursaspor deplasmanı çok zor” demeliler. Buraya gelen her takım için Bursa deplasmanı çok zor olmalı. Tabi bu söylemler ile olmaz. Çok çalışmalıyız. Ne olursa olsun taraftarlarımız en önemlisi. Yöneticiler, bizler, futbolcular değişebilir ama taraftarlar her zaman burada. Bursasporluluk ayrıcalıktır” dedi.

HÜCUMDA AKTİF OLMALIYIZ

Eskişehirspor maçına da değinen Daum, “Eskişehirspor maçında defansif taktiği olarak disiplinli oynadık. Mesela 10.dakikada Pinto'nun kafa vuruşu gol olsaydı öne geçebilirdik. Kaleci çok iyi çıkardı. Yediğimiz golden sonrada aslında oyunu çevirecek futbolumuz vardı. Oyunu döndürebilirdik. İlk devre çok fazla derin kaldık. İleri çıkmada çok zorlandık. Defansı öne çıkarıp daha baskılı oynamamız gerekiyordu. Çıkışlarımız iyi değildi. Daha fazla öne çıkmak zorundayız. Kesinlikle daha önde basmamız gerekiyor. Bu zaman zarfı içerisinde defans kurgumuzu oluşturmaya çalıştık. Şimdi daha aktif olmalıyız. Oyunu seyrederek pasif değil, bizim hücum olarak aktif olmamız gerekiyor. Bu sabah toplantıda futbolcularıma söyledim. Galibiyette her şey iyi değildir. Mağlubiyette de her şey kötü değildir. Pozitif olayların üzerine katarak, çalışarak hataları en aza indirgeyeceğiz” dedi.

Bursaspor'da oluşturmak istediği oyun sistemi hakkında da bilgi veren Daum, “ Defans kurgumuzun çok kuvvetli olması gerekiyor. Sağ ve sol beklerimizin çok iyi çıkması gerekiyor. Defans bloğumuzun önünde olan iki orta saha oyuncumuz, oyun açışlarımızda ileriye katkıyı sağlayacak. Forvetin arkasında oynayan oyuncu oyunu tamamen ofansif yönde yöneten bir futbolcu. Kanatlarda oynayan futbolcularımız da çok süratli olmalı. Çok iyi çıkmalı. Biz aktif olup, oyunu kontrol etmeliyiz” dedi.

TRANSFER DÜŞÜNÜYORUZ

Henüz 5 gündür takımla birlikte çalıştıklarını ve takım kadrosu hakkında karar vermek için çok erken olduğunu belirten Daum, “ Transfer için kesin bir karar vermek çok erken olur. Çünkü takımla 5 gün çalışma şansımız oldu. Bu yüzden takımın durumu hakkında karar vermek erken. Tabii ki yönetimimiz, teknik heyetimiz olsun devamlı olarak takıma katkı güç katacak nasıl transfer yapabiliriz bakıyoruz. Herkes bu yönde çalışıyor. Tabii ki Türkiye'deki 6 yabancı sayısı kuralını da göz ardı edemeyiz. Transferde Türk futbolculara bakıyoruz. Altyapıdan da kendini gösteren oyuncularımıza zaman zaman şans vereceğiz. Başkanımız ve Yönetimimiz ile birlikte şuna karar verdik. Bizim mevcut futbolcularımızın üstünde katkı sağlayacak transfer yapmalıyız. İlk etapta şuanda mevcut kadroma güveniyorum. Transfer düşünüyoruz ama en önemlisi mevcut futbolcularımızdan çok daha fazla katkı sağlayacak transfer yapmalıyız” dedi.

BURSA'DA KOLAY KOLAY MAÇ ALAMAYACAKLAR

Eskişehirspor maçının ardından Galatasaray maçı hakkında yapmış olduğu açıklama için Christoph Daum, “Böyle mağlubiyetlerden sonra üzüntü içerisinde bazen söylenen kelimelerin ardından “keşke bunu söylememiş olsaydım daha iyi olurdu” diye düşünüyorum. Ama şöyle bir şey söyleyebilirim. Biz Bursalıyız. Bizim gelen rakibe deplasmana geldiklerini hissettirmemiz gerekiyor. Kim olursa olsun, Bursa'nın gücünü hissettireceğiz. Bursa'da kolay kolay bir maç alınmayacak. Bunu tüm takımlara hep beraber göstereceğiz. Biz bütün gururumuzla Bursaspor'u sahada hissettireceğiz. Biz sahaya çıktığımızda her şeyimizi vereceğimize herkes emin olabilir. Çok büyük galibiyetlere imza atacağımıza inanıyoruz. Başlangıcı da önümüzdeki hafta sonu yapmak istiyoruz”

SÜPER LİG ÇOK ZORLU

Spor Toto Süper Lig'in Avrupa'nın en zorlu liglerinden birisi olduğunu belirten Daum, “Süper Lig Avrupa'nın zor liglerinden bir tanesi. Zor bir işe geldiğimizi biliyorum. Bunu başarmak için buradayım. Ligin kalitesi gittikçe daha yükseliyor. Çok çok kaliteli genç Türk futbolcuları Avrupa'dan buraya geliyor” dedi.

TÜRKÇE MESAJ

Christoph Daum programın sonunda taraftarlara son mesajını Türkçe olarak verdi. Daum, “ Bursaspor'da çok mutluyum. Şimdi Bursaspor ikinci vatanım. Taraftarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.