SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Utanç!

18 Ağustos 2013

İlk yarının yazısı başka ikinci yarınınki başka olan dünkü maçta, F.Bahçe en bayat korku filmi dalında senaryo ödülü almayı haketti. İlk yarıdaki oyunuyla herkes “Bu Torku Konya küme düşer” derken, dün dizlerinin üstüne yığılan taraf Fenerbahçe ve Ersun Yanal oldu.

Kendi sistemini uygulama konusunda cesur davranan Yanal, maçtan tamamen kopan oyuncularını koca 60 dakikada oyuna bir türlü döndüremedi. “Nihayet geldi, adam eksiltiyor, tank gibi güçlü” denilen Emenike, maç 2-1'ken, kırılma noktasında hayatının belki de en kolay pozisyonlarından birini gole çeviremedi. Gol vuruşu yapacak gücü bulamadı kendinde.

Oyun planını dar alan, kısa-seri pasa bağlayan takım, 2. yarı değil alan daraltmak ya da top çevirmek, meşin yuvarlakla göz göze bile gelemedi. Hayatım boyunca erken koparttığı maçta rehavete girmeyen bir Fenerbahçe izlemedim. Fakat dün daha büyüğü başarıldı; Konya'nın 2. yarıdaki azmi ve müthiş mücadelesi bir yana, ilk yarı rakibe 2 tane ikinci yarıda da kendi kalesine 3 gol atmayı başardı Fenerbahçe.

TÜTÜNEKER ETKİSİ…

Mert’in olağanüstü performansı yine devam etti. Geçen sezon hayli eleştirilen Mert, aynı ağızlar tarafından övülüyor bugün. Mert'in bu aralar en azından belli bir maç periyodunda forma giyme garantisi var. Geçtiğimiz yıl kendisini “ıskarta” hisseden ve kötü oynayan Mert'in şifresi kaleciliğin altın kuralında gizli; bir kaleci “takımın bana ihtiyacı var” diyemiyorsa asla performansını sergileyemez.

Uğur Tütüneker hem devre arasındaki muhtemel motivasyon aşısı hem de oyun içi hamleleriyle Ersun Yanal'ı paramparça etti. Şablon değişiklikler yapan ve rakibi küçümseme gafletine düşen Ersun Yanal, sadece kaybetti diye değil, dünkü bireysel performansıyla da çok büyük güven sarstı.

Salih’in bu kadar köreltici ve aktif özelliklerinin dışında kullanılması vicdan sızlattı. Ersun Yanal ve futbolcular, değil taraftalarına hemen arkalarında duran ve tek başına savaşan arkadaşları Mert'e bile acımadı. Acıma ya da taktiksel hamleleri de geçtim, 2-0'dan sonraki “rahatlıktan” hiçkimse zerre utanmadı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek