SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, “Hepimizin ortak dileği dostluğun, kardeşliğin ve fair-play’in yaşandığı, kötü olayların, çirkinliklerin, sakatlıkların ve olumsuz söylemlerin ise yaşanmadığı bir sezondur” ifadelerini kullandı.

2013-2014 futbol sezonunun, Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’de bu hafta sonu oynanacak karşılamalar ile başlayacağını hatırlatan Demirören, şunları kaydetti:

“56’ncı sezona merhaba diyen Spor Toto Süper Lig’de 18 takımımız, heyecanla yeni beklentilere ve hedeflere yürüyecek; futboldaki rekabet 34 hafta boyunca en üst düzeye çıkacak. Her sezon başlangıcında benzer açıklamalar ve konuşmalar yapılır, iyi dilekler, temenniler futbol kamuoyuyla paylaşılır. Çünkü hepimizin ortak dileği dostluğun, kardeşliğin ve fair-play’in yaşandığı, kötü olayların, çirkinliklerin, sakatlıkların ve olumsuz söylemlerin ise yaşanmadığı bir sezondur. Futbolun tüm paydaşlarının, bu bilinç doğrultusunda sağlayacağı katkı ile futbolumuzun geliştiği, ulusal ve uluslararası başarıların yakalandığı bir sezon umut ediyorum.”

“Ne yazık ki, sezon öncesinde verilen bu mesajlar ve dilekler, yaşanan rekabet, şampiyonluk yarışı veya düşme tehlikesi içerisinde futbol ailesi tarafından unutulur, hafızalarımızdan silinir” diyen Demirören, daha sonra şunları kaydetti:

“Dolayısıyla sezon öncesi bir dileğim de bu mesajların sezon boyunca asla unutulmaması ve yerine gelmesidir. Türkiye Futbol Federasyonu olarak, Süper Kupa maçında ‘Maç Doksan Dakika, Dostluk Ömür Boyu’ sloganı ile vermeye çalıştığımız mesaj, sadece bu karşılaşmaya yönelik değil, sezonun tamamı içindi. Gelin, futbol ailesi olarak yeni sezonda bunu başaralım ve dostluğu yaşatalım.”

“Güzel futbol bekliyoruz”

Demirören, teknik kadrolar ve futbolculara da seslenerek, “Sahada takımının başarısı için ter döken futbolcularımızdan ve onların amaca giden yolda daha iyi performans göstermesi için saha kenarında çalışan, mücadele eden teknik kadrolarımızdan da ‘güzel futbol’ bekliyoruz. Çünkü sezona dair tüm beklentilerimizin gerçekleşmesi, öncelikle onların ‘güzel futbola’ inanmasına ve bu yönde davranış göstermesine bağlı” diye görüşlerini aktardı.

Kulüp yöneticilerinin özellikle maç sonrası verdikleri demeçlerin, futbol ailesinin huzuru ve mutluluğunu doğrudan etkilediğini kaydeden Demirören, “Sahadaki futbolcular, saha kenarındaki teknik kadrolar ve tribündeki taraftarlar, verilen her mesajın etkisi altında kalıyor. Bu nedenle yöneticilerimizi, bir kez daha yapıcı mesajlar vermeye ve sağduyuya davet ediyorum” yorumunda bulundu.

“Hakemlerimiz, ilave yardımcı hakemlik sistemi ile daha da başarılı olacaklar”

Yıldırım Demirören, hakemlerin, ilave yardımcı hakemlik sistemi ile yeni sezonda daha başarılı olacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Dünyanın en büyük ve en heyecan veren spor dalı futbol, güzelliğinin yanı sıra ‘adaletli’ de bir oyundur. Adalet, temiz ve güzel bir futbol için ön şarttır. Futbolda adaleti öncelikle hakemler sağlar. Ne mutlu ki Türk hakemliği, bugüne kadar hiç olmadığı kadar iyi yerde… Sadece ülkemizde yönettikleri maçlarda değil, uluslararası maçlarda da bizleri gururlandıran hakemlerimiz, geride bıraktığımız sezon aldıkları cesur kararlarla ‘güzel ve adaletli futbolun’ en büyük aktörü oldular. Hakemlerimiz, ilave yardımcı hakemlik sistemi ile daha da başarılı olacaklar. Yöneticilerimizden ve medyamızdan, hakemleri eleştirirken bu gerçeği hatırlamalarını özellikle rica ediyorum.”

TFF olarak yeni sezon öncesi tüm hazırlıklarını tamamladıklarını vurgulayan Demirören, “Yapılan talimat değişiklikleri ile hem kulüplerin hem de futbolseverlerin futbol keyfi ve heyecanının artacağına inanıyorum. Tüm kulüplere, sahalarda görev yapacak hakem, temsilci ve gözlemciler ile tüm sporseverlere başarı, mutluluk ve kardeşlikle dolu bir sezon diliyorum” diyerek mesajını sonlandırdı.