SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aslan’a dev teklif

Şampiyonlar Ligi gelir dağılımından rahatsız olan Avrupa’nın devleri yeni oluşum hazırlığında. 24 takımlı yeni organizasyona Türkiye’den sadece G.Saray davet aldı.

Güncellenme: 14:58, 14/08/2013
Aslan’a dev teklif

UEFA'nın organizasyon bozukluğu büyük kulüpleri canından bezdirdi. Avrupa'nın devlerinin oluşturduğu G14, yeni bir lig oluşturma hazırlıklarına başladı. Şampiyonlar Ligi gelir dağılımının kendilerine yetmediğini düşünen bu büyük takımlar yeni bir oluşum için başkaldırdı. Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih gibi devlerin başını çektiği oluşum yeni bir lig kuracak. Şampiyonlar Ligi'ne alternatif değil onu gölgede bırakacak bir lig hedefleyen bu oluşum, Avrupa'dan da sayılı takımları lige davet etti. Türkiye'den bu oluşuma davet alan tek takım ise G.Saray. Geçen sezon Devler Ligi'nden 30 milyon euro alan Cimbom “Evet” dediği takdirde bu rakamı katlayacak.

Neler vadediliyor?

Avrupa’nın dev kulüplerinin sürüklediği bu fikrin peşine takılanların kasası dolup taşacak. Örneğin Cimbom, çeyrek final oynayıp 30 milyon euro kazandığı Şampiyonlar Ligi yerine bu platformda boy gösterirse 70 milyon euro ‘garanti' parayı kasasına koyacak. Cimbom'un Drogba, Sneijder gibi isimleri de bu sebeple kadrosuna kattığı ifade ediliyor. Bu yeni oluşum başarı ve süreklilik kazanması halinde “Kendi liglerimizden çekilip yeni bir lig kurabiliriz” mantığıyla hareket ediyor.

Mehmet ÖZCAN / AMK ÖZEL

Yayınlanma Tarihi:08:57,