SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol Federasyonu'nun bitmek tükenmek bitmeyen skandallarının sonuncusu Kayseri'de yaşandı. Maç bitmiş kupa törenine geçilmişti. Tören için önce finali kaybeden Fenerbahçe şeref tribünündeydi. Kupa törenlerinde görmeye alışık olmadığımız Yıldırım Demirören bu kez tribündeydi. Kupa vermeye alışkın olmamasındandır ki madalyaları karıştırdı. Diyeceksiniz ki Demirören'le ne ilgisi var? Var elbette. Kendisi o kurumun başkanı değil mi? Sadece bu olsa iyi! Konfetilerin erken patlamasıyla Demirören kupayı kaptanlar yerine önüne gelene verdi (Selçuk İnan'ın yalancısıyım). Federasyonun imza attığı skandala iki takım oyuncuları soyunma odasında madalyaları değiştirerek son verdi. TFF'yi protesto etme kararı alan Galatasaray'ı engelleyen ise Bakan Suat Kılıç oldu.

Psikolojik üstünlük el değiştirdi

Galatasaray Ünal Aysal döneminde 2 şampiyonluk, 2 Süper Kupa kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Sarı-Kırmızılılar, Fenerbahçe'yi 2 kez finalde yenerek yıllardır rakibinde olan psikolojik üstünlüğü de eline geçirdi. Aslan payı Aysal ve Terim'in… 2 yıllık çalışma dönemlerinde önemli sorunlar yaşadılar. Zaman zaman Aysal, Terim'e, Terim de Aysal'a gönül koydu. Birçok konuda ters düşmelerine rağmen orta yolu hep buldular hem de kalın çizgiler çekerek. Bu da Galatasaray'ın 2 yılda yakaladığı başarıyı getirdi. Vizyonu geniş bu iki isim Galatasaray için büyük şans. Bu vizyon Drogba'yı, Sneijder'i, Selçuk'u ve Muslera'yı getirdi. Bu oyuncular da başarıyı… 2 yılda Türkiye'de 4 kupa, Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final ve milyonlarca euroluk gelir… Aysal ve Terim ile Galatasaray'ın sırtı kolay kolay yere gelmez…

Milyonlar boşa gidiyor!

Süper Kupa'da da gördük. Türkiye'de yabancı sınırlanması yeniden gözden geçirilmeli. Galatasaray yaklaşık 7 buçuk milyon euro ödediği Chedjou'yu tribüne yolladı. Durum Fenerbahçe için de farklı değildi. Bruno Alves atılınca gözler Yobo'yu aradı ama o da İstanbul'daydı. Emenike geldiğinde de belki Kuyt belki Webo aynı kaderi paylaşacak. Bu şartlarda kulüplerimizin Avrupa'da başarılı olması imkansıza yakın. Boşa giden milyonlar ise işin cabası. Birçok model uygulanabilir elbette ama kanımca en mantıklısı Avrupa Birliği'ne üye oyuncuların sınırlama dışında kalması. Hele ki Arda Turan örneği varken. Arda İspanya'da AB statüsünde oynarken Fransa pasaportu olan Drogba, Hollanda pasaportu olan Kuyt ülkemizde sınıra takılıyor. 6+0+4'ün adil olduğunu düşünen bulunduğunu sanmıyorum. Değişiklik hem futbolun marka değerini arttırır hem de Avrupa'da başarının önünü açar.

Ayıp, yazık günah…

‘652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz'e doping şoku…' ‘Gürbüz'den alınan numunelerde yasaklı maddeye rastlandı…' Haber tanıdıktı… Doping! Yıllardır bizi kandıran sporculara Başpehlivan (!) Ali Gürbüz de eklendi. Çok değil daha bir kaç hafta önce altın kemerin ebedi sahibi olduğunda methiyeler düzmüştüm ona bu satırlarda, doping yaptığını bilmeden… Ali Gürbüz 2 yıl men edilecek. Daha önemlisi ebedi kemeri geri alınacak. Değer miydi?