SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig’in yeni ekiplerinden Çaykur Rizespor’da teknik direktör Rıza Çalımbay, “Takım olabilmemiz için yaklaşık bir buçuk ay zaman lazım” dedi.

Çalımbay, Mehmet Cengiz Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında iki aylık hazırlık döneminin ardından ligin hafta sonu başlayacağını belirterek, “Ama sıkıntılarımız oldu. Lige yeni çıkmış ekibiz ve istediğimiz şeyler çeşitli nedenlerle gelişmedi. Maddi açıdan farklı nedenlerden şansızlıklar yaşadık ve devam ediyor. Gönül isterdi ki kamp döneminde arkadaşlarla birlikte olsaydık. Maalesef bir türlü istediğimizi tam gerçekleştiremedik. Kısa sürede gerçekleştirme gayretindeyiz” diye konuştu.

Transferlerin geç gerçekleşmesinin dezavantaj oluşturduğunu ifade eden Çalımbay, “Ali Adnan örneği var. Türkçesi, İngilizcesi yok. İki gün idmana çıktıktan sonra Danimarka’ya gitti. Belkide gelince bir gün sonra maça çıkacak. İsterdim ki ilk maça tam kadro çıksaydık ama mevcut kadroyla da bu işi götüreceğimize inanıyorum. Gelecek arkadaşlarımız aramıza katıldığı zaman daha da güçleneceğiz, alternatiflerimiz artacak” şeklinde konuştu.

Çalımbay, bütün eksikliklere rağmen iyi yolda olduklarını, takıma ve taraftarlara çok güvendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“İlk maçlar çok zordur. Beş sene sonra ilk Süper Lig maçımız olacak ama taraftar desteği ile bu maçı istediğimiz şekilde bitireceğimize inanıyorum. Elbette eksiklerimiz var ve eksik olan bölgeleri tamamlayamadık. En son Beşiktaş maçında belli bölümlerde iyi oynarken birçok bölümde hatalar yaptık. Özellikle yediğimiz gol çok kötüydü. Bunları hazırlık döneminde görmek iyi oldu. Bunları düzeltmek zorundayız.”

Yeni takım olmaları nedeniyle süreye ihtiyaçları olduğun Çalımbay, şunları kaydetti:

”Lig başlıyor ve halen takıma futbolcu geliyor. Takım olabilmemiz için yaklaşık bir buçuk ay lazım. Takım olacağız derken bu süreyi de boş geçirecek değiliz. Kazanmak için çaba harcayacağız. Bu sürede bir arada oynayarak çabalayacağız. Bu takımın oturması için gerekli. Takıma kaleci, forvet yeni alıyoruz. Takımı tam oturtamadık. Sezon başı takımı tam oturtup çalışmadık. Yönetimden orta saha ve stoper istedik. Bir de kaleci önemli. Arkadaşlar inşallah bizi yanıltmaz. Ligin başını bu kadro ile götüreceğiz.”

OBOABONA, RİZE YOLUNDA

Çalımbay, Nijerya milli takım oyuncusu Godfrey Oboabona ile prensipte anlaşıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Oboabona iyi futbolcu. Milli maçı sonrası aramıza katılacak. Büyük olasılıkla transferi gerçekleşti. Kaliteli oyuncu ama çok geç kaldık. Perşembe günü gelecek ancak onu oynatabilme şansımız yok. Ayrıca ön libero almamız lazım. Alabilirsek bir de kaleci almalıyız. Galatasaray’dan Ceyhun’u istemiştik ama Fatih Terim bırakmayınca farklı alternatiflere yönelmek zorunda kaldık.”

Serkan Kırıntılı, Volkan Babacan, Hilbert, Holmen, Doka ve Serdar Kesimal gibi isimlerin transferi için çok uğraştıklarını belirten Çalımbay, bu transferler gerçekleşmeyince başka isimlere yönelmek zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

Bu arada, Godfrey Oboabona’nın Perşembe günü İstanbul’a gelmesinin beklendiği, burada yapılacak görüşmenin ardından 4 yıllık sözleşme imzalanmasının planlandığı öğrenildi.