SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süper Cimbom!

12 Ağustos 2012’de Erzurum’da Fenerbahçe’yi 3-2 yenerek Süper Kupa’yı kazanan Galatasaray, yine bir Ağustos günü ezeli rakibini devirerek kupa geleneğini sürdürdü

Güncellenme: 01:51, 12/08/2013
Süper Cimbom!

23 yıl önceydi… İki takım Almanya'da karşılaşmış, Galatasaray 2-0 kazanmıştı. Özel televizyonlardaki ilk maç yayını olduğu için izleyebilen şanslı kişiler arasına girememiştik. Birkaç gün ertesinde ise takvimler tıpkı dünkü gibi 11 Ağustos'u gösteriyordu. TSYD maçıydı. Ne radyoda dinleyebildik ne televizyonda görebildik karşılaşmayı. Fenerbahçe 5-2 galip gelmiş, Ağustos ayındaki derbi hareketliliğini gazete sayfalarından takip edebilmiştik. TIPKI o hastanelerde görmeye alıştığımız elektrokardiyograf cihazındaki titreşimin artışı gibi, sessizliğin, futbol özleminin bitişini simgeliyor Galatasaray-Fenerbahçe maçları. Dün de böyle bir gündü. Söz bitti, Kayseri'deki derbi sayesinde sessizlik yerini futbol heyecanına bıraktı.

Heyecan Drogba'nın sağ çaprazdan şutuyla başladı, Sow'un benzer vuruşuyla devam etti derbi. Sarı-kırmızılı oyuncular kalede Mert'in oluşunun etkisinden olacak ki 14'te yeniden Drogba, 31'de Melo ve 39'da Sneijder ile uzak noktadan şansını denedi. 20'de karambolde Drogba'nın, 40'ta ise Amrabat'ın şutları Volkan'ın halefi Mert'te kaldı. Fenerbahçe adına ilk yarının en önemli anı ise Hasan Ali'nin soldan getirdiği topun Sow tarafından önce ezilip ardından autla sonuçlanmasıydı.

İkinci yarı maç ‘squash'tan farksızdı. Galatasaray yüklendi, ilk 45'te olduğu gibi uzaktan şutlarla gol aradı. Sneijder biri frikikten olmak üzere 3 kez; Selçuk ise 5 kez ceza sahasından denedi. 70'te Drogba ve ve Sow'un rakip kalede tehlikeli anları sonuç vermedi. Bruno Alves'in 63'te oyundan çıkışı Galatasaray'ın rakip kalede varlığını daha da hissettirdi ama tabela değişikliğini 90 dakikada gerçekleştiremedi.

Gol uzatmaların ilk yarısına saklanmış, 99. dakikada gördük. Uzatma devresine hızlı başlayan Cimbom'da, Hakan Balta'nın kullandığı serbest atışta Kadlec'ten önce dokunan Drogba sarı-kırmızılılara kupayı müjdeledi.

Sessizlik dün bozuldu. Galatasaray şampiyonluğunu dünkü Süper Kupa finaliyle tescilledi. Türkiye'deki futbol özlemi dün sona erdi…

 COŞKUN ÇELİK

Yayınlanma Tarihi:18:37,