SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarih 6 Şubat… 1 gün önce Gaziantepspor'la yolları ayrılan Hikmet Karaman, Bursaspor'la anlaştı. Kümede kalma mücadelesi veren Antep'i yüzüstü bırakan Karaman, Timsah'ın hocası oldu. Daha o anda camia ve taraftarın bir kısmının midesi bulanmıştı!

Büyük bir iştahla göreve başladı. Ortam da hazırdı. Beşiktaş sıkıntılı, Trabzonspor kayıptı. Avantajı iyi kullandı, kısa sürede taraftarın takdirini topladı Hikmet Karaman. Ancak o günlerde bile, rahmetli İbrahim Yazıcı'nın yeni sezonda kendisiyle devam etmeyeceği biliniyordu. Sorun taktik-teknik değil, tamamen ‘duruş'la ilgiliydi. Ertuğrul Sağlam'dan sonra Hikmet Karaman çok değişik gelmişti.

Haftalar geçti, olağanüstü seçim sürecine girildi. Başkanlık için favori gösterilen hem Erkan Körüstan'ın hem de İlhan Uslu'nun Hikmet Karaman'la çalışmayacağı, en azından ilk kötü gidişte yollayacağı belliydi.

Avusturya'da bitti

Körüstan göreve geldi, camianın ve taraftarın nabzını yokladı. Hikmet Karaman için “Şimdilik kalsın” dedi. Avusturya'da ilk iki hazırlık maçında yenilen 9 gol ise tabloyu netleştirdi. İki yöneticinin, “Burada havalar güzel, ama Bursa'da rüzgar tersten esiyor” sözleri, Karaman için ciddi uyarı niteliğindeydi.

Vojvodina ile oynanan 2-2'lik ilk maçın ardından camianın önden gelenlerinden biriyle konuştum, Hikmet Karaman'ın kredisini sordum. Aldığım cevap netti: “Değil 1 ay, 1 maç bile kredisi yok. Vojvodina tur atlarsa, yollar ayrılır”

Nitekim öyle de oldu. Yönetim, ilk istifa sesini duyar duymaz Hikmet Karaman'ı yolladı. Ancak yönetim de büyük hatalara imza attı. Hocaya sormadan transferler yapıldı, istediği adamları almadı, sırf isim olsun diye bitik ‘yıldızlar!' kadroya katıldı. Ama unutulmamalı ki, ilk tehlike anında hocayı gönderip rüzgarı kesen bu yönetim, sonraki krizde bir kurban daha bulamaz.