SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol Federasyonu'nun 6+0+4 kuralının ardından zorlanan Aslan'da Terim çağırdı, Arda Turan “Evet” dedi. İkili güçlerini birleştirip Cimbom'u ligden sonra Avrupa'da da zirveye taşıyacak.

Galatasaray'ın “14 milyon artı Riera” teklifine sıcak bakan Atletico cephesi ise 15 milyon euro ile birlikte İspanyol oyuncuyu kulübünde görmek istiyor. İki taraf arasındaki 1 milyon euroluk krizin çözülmesi ve transferde ortak noktada buluşulması an meselesi. Transferdeki etkin rol ise Terim'e ait. Emirates Cup'ta Arda'ya “Evladım” mesajı gönderen İmparator'a, milli oyuncu Arda Turan İspanyol basını aracılığıyla “Baba” diyerek seslenmişti.

TARAFTAR DA ARDA’YI BEKLİYOR

2011'de Arda Turan'ın gidişi öncesi tribünler tarafından ıslıklanması artık tarihe karıştı. AMK'nın Türkiye'ye duyurduğu transfer haberi sonrası sosyal medyada “Yabancı sınırlamasının olduğu bir sezonda alınabilecek en iyi Türk oyuncu Arda Turan'dır” yorumları yapılıyor.

2 YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

2011'de İspanya'ya giden Arda ile, G.Saray'a imza atmaya hazırlanan Arda arasında dağlar kadar fark var. Milli oyuncu, “Artık oyunu daha iyi görebiliyorum” derken futbolcu için, “Taktik anlayışını geliştirdi, fiziği güçlendi. Atletico'da yaptığı yorucu antrenmanlarla da dayanıklılığı daha da arttı. Takımda 10 numara giymesi bunun en önemli kanıtı” yorumları yapılıyor.

NEDEN FATİH TERİM?

Türk futbolunda kulüp başarısı gösteren en iyi takım 2000 yılında Galatasaray; hoca da Fatih Terim olmuştu. Sayısız genç yeteneği keşfederek futbola sunan Terim kimleri yetiştirmedi ki… Hakan Şükür, Arif Erdem, Hasan Şaş, Fatih Akyel, Emre Aşık, Emre Belözoğlu, Ümit Davala, gibi daha birçok futbolcuyu bulup çıkartan ya da onlara güvenerek şans veren İmparator, bu isimlerle gerek milli takımda gerek Galatasaray'da müthiş zaferler elde etti. Terim'in futbolcularına güveni, oyuncuların ise ona şükranları başarı olarak geri döndü…

BUGÜN YILDÖNÜMÜ!

Arda, 2011 yılında Atletico Madrid'e transfer olmuş ve sarı-kırmızılı kulübün resmi sitesi 10 Ağustos 2011 saat 01:00'de milli futbolcu için veda mesajı yayınlamıştı. O mesajda Arda'ya emekler için teşekkür edilmiş, başarılar dilenmişti.

1999'DA ASLAN OLDU

Terim 2000 Avrupa zaferine imza atmaya hazırlanırken 1999 yılında altyapı ekibi Bayrampaşalı bir çocuğun futbolundan bahsetti. Terim “İyi bir izleyelim” dedikten sonra Arda'nın alınmasına onay verdi. Arda o günleri, “17 Ağustos depreminin olduğu günlerde transfer olmuştum. Hatta o günlerde Galatasaray forması giyemeden öleceğim” diye çok korkmuştum şeklinde anlatıyor.

Egehan ŞENGÜL/AMK