SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sol beke aday çok!

Slaven Bilic gündemdeki 6 ismi özel bir ‘scouting’ sistemi ile en ufak detayına kadar tarıyor. Yönetim ise işin mali yanıyla ilgilenip, yapılacak transferin maliyetini düşürmeye çalışıyor.

Güncellenme: 08:05, 09/08/2013
Sol beke aday çok!

Beşiktaş bir sol bek alacak. Bunun gizli bir yanı yok artık ancak herkes siyah-beyazlı takımın kimi transfer edeceğini merak ediyor. Şimdiye dek 9 transfer gerçekleştiren Beşiktaş sol bek mevkisi için ince eliyor sık dokuyor. Bunun nedeni ise aday enflasyonu… Braga'lı Elderson, Manchester United'lı Büttner, Internacional'lı Fabricio, Milan'lı Antonini ve Olympiakos'lu Holebas menajerlerin önerdiği isimler arasında ön plana çıkanlar. Son olarak gündeme gelen Malaga'lı Eliseu ile bu liste daha da kalabalıklaştı.

BİLİC TEK TEK İNCELİYOR En doğru kararı vermek isteyen teknik direktör Slaven Bilic listedeki futbolcuların geçmiş maçlarına ait kasetleri izliyor. Bilic, özel bir ‘socuting' sistemi ile bu futbolcuların koşu ve verimli koşu mesafelerini, diripling sayılarını, hücumda ve savunmada kalma sürelerini, pas yüzdelerini, top kazanma ve kaptırma istatistiklerini tarıyor. Hırvat teknik adam böylece Beşiktaş için en doğru ismi bulmaya çalışıyor.

Yönetim ise işin mali yanını takip ediyor. Siyah-beyazlı kurmayların asıl amacı, sol beki kiralık bir isimle doldurarak yapılacak yıldız transferine daha fazla kaynak ayırabilmek. Çünkü hem başkan Fikret Orman hem de futbol direktörü Önder Özen, mevcut 6+0+4 yabancı sisteminde bu bölgede yerli bir isim kullanılmasını tercih ediyor. Bir başka deyişle sol bekin asıl sahibi İsmail Köybaşı sakatlıktan dönene kadar bu mevkiye geçici ve ucuz bir formül arıyorlar.

FABRICIO / Internacional 4 milyon euro istiyor, Beşiktaş 3 milyon euro veriyor.

BÜTTNER / M.United kiralama bedeli olarak 1 milyon 750 bin euro talep etti.

HOLEBAS / Olympiakos'un tecrübeli oyuncusunu menajerler önerdi. 

ANTONINI / Milan'ın tecrübeli sol beki için önümüzdeki hafta karar verilecek. 

ELDERSON / Braga'nın Nijeryalı'sı listedeki en genç isim, istenen rakam 2.5 milyon euro.

SON ADAY ELISEU

Sol bek adayları arasına giren son isim Eliseu… Malaga bölgesi gazetesi La Opinion'daki habere göre Beşiktaş, Portekizli sol çizgi oyuncusunu istiyor. Gazetenin haberinde, Beşiktaş'ın 2010'dan beri Malaga forması giyen 29 yaşındaki futbolcuyu takip ettiği belirtildi ve “Eliseu'nun kontratı önümüzdeki sezon sona eriyor. Malaga ile oyuncunun menajerleri sözleşme uzatma görüşmeleri yapıyorlar. Ancak masada Beşiktaş'ın da bir teklifi var” denildi. Gazete, rakam vermezken Portekizli oyuncunun son transferini yapacağını ve bu yüzden Beşiktaş'a giderek para kazanma yolunu seçebileceği ifade edildi.

TAM BİR JOKER

Sol açık olarak adını duyuran Eliseu sol bekte de forma giyiyor. Çok yönlü bir oyuncu olan Portekizli yıldız zaman zaman orta sahada sol iç mevkisinde de oynayabiliyor. Eliseu geçtiğimiz sezon La Liga'da 14 maçta sol bekte şans buldu. Tecrübeli oyuncu toplamda 28 maçta 1 gol 4 asist üretti.

Ersoy ÖZDEM / AMK