SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda Belarus’un Dinamo Minsk takımı ile 0-0 berabere kalarak play-off turuna yükselen Trabzonspor’un teknik direktörü Mustafa Akçay, takımlarının sahada duruşu, arzusu, istediğinin gittikçe takıma benzemeye başlamış olmasının kendileri için turdan daha önemli olduğunu söyledi.

Akçay, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, karşılaşmanın düşündükleri gibi zorlu geçtiğini belirterek, “Takımımızın sahadaki duruşu, arzusu, isteği, gittikçe takıma benzemeye başlamış olması turdan daha önemliydi. Aynı zamanda önemli bir günde, bayramda hem bize hem taraftarımıza hem ülkemize ikinci bir bayram oldu. Bu da bizi sevindiren taraftı” dedi.

Takım olarak problemlerinin olduğunu ifade eden Akçay, “Pozisyon zenginliğimiz olmasına rağmen ortak akılla birleştirip bunları gole çevirebilirdik. Vuruşlarda problemler gözüküyor. Eksikliklerin üzerinde çalışarak bunları gidereceğiz” diye konuştu.

Takımda forvet sıkıntısını kabul etmeleri gerektiğini dile getiren Akçay, “Üçüncü bölgedeki kalış süremizden bunu anlayabilirsiniz ama bunu çok aşırı bir problem olarak göstermek doğru değil. Art arda Beşiktaş ve diğer maçları oynamak zor durum değil. Bunları planlayarak, bekleyerek çalışıyoruz. 28 oyuncumuz var. Rotasyonla bu sorunu çözebiliriz. Kulübede oturan yüksek bir kalite var. O bakımdan çok fazla problem yaşayacağımızı sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Savunmaya önem veren bir teknik adam olduğunu kaydeden Akçay, “Çünkü savunma sizi şampiyon yapar. Bunu söylerken ofansift atakları sınırlayan birisi de değilim. Kendi evimizde savruk, dağınık ofansif anlayışla oynamam” diye konuştu.

Akçay, Malouda’nın kendini ifade etmiş, prestij kazanmış bir oyuncu olduğunu, taktik olarak takıma katkı sağladığını kaydetti.