SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Emirates Cup'ı kazanan G.Saray iyi futbol oynuyor mu? Hayır! Peki sorun ne? Bence oyun hızı ve akışkanlığı… Özetle, G.Saray bu yavaş futbol anlayışıyla Şampiyonlar Ligi'nde çok zorlanır.

Porto ve Arsenal karşısında alınan iki galibiyetin, G.Saray'a bir an olsun bile ‘tamam oldum' dedirtmesi kesinlikle intihar olur. Sahada nasıl kazanılacağını çok iyi bilen tecrübeli futbolcuların yer alması G.Saray adına büyük bir avantaj olsa da oynanan futbolun Avrupa standartlarında kabul görmeyeceği ortada.

İddiası olmayan hazırlık maçlarında ve Türkiye'deki bazı küçük bütçeli ya da kötü kurulmuş takımlara karşı tecrübe size galibiyet getirebilir. Ama ya Şampiyonlar Ligi'nde? Malaga, Napoli, Porto ve Arsenal denemelerinin ardından şunu net olarak ortaya koymalıyız; G.Saray futbolu çok yavaş oynuyor.

Tempo, süreklilik, oyun ve paslaşma hızı G.Saray'da Şampiyonlar Ligi standartlarının altında. Amrabat'ın oyuna tek başına ne kadar hız kazandırabileceği de ortada. Veya şöyle sorayım Fatih Terim olsanız Amrabat'ın ipiyle Şampiyonlar Ligi kuyusuna iner misiniz?

Drogba tartışılmayacak bir forvet. Futbol zekası ileri seviyede. Bu yaşta onu böyle oynatan da fiziği değil zekası zaten. Sahada duruşu rakibin ona aldığı önlemler ve ondan çekinmesi bile farklı. Mahalle maçlarında sahaya dalıp ‘At topu abine' tribindeki takım elbiseli adamlar gibi. Ama ne yazık ki yavaş. Kafası ve ayakları aynı hızda düşünmüyor. Onu oyun içinde en verimli şekilde kullanmak için korumak lazım. Arkadaşlarının bu korumayı ona yakın oynayarak, ona alanlar açarak yapması lazım.

Sneijder, G.Saray'a geldiğinden beri kendini bulmaya çalışıyor. Bu sezon başındaki görüntüsü parlak. Topu istediği yere atıyor. Hala fazla kilosu var. İstekli, yetenekli, akıllı ama o da yavaş.

Selçuk takımın beyni ve oyun kurucusu ama o da futbolu daha hızlı akışkanlaştıran bir futbolcu değil. Fizik olarak da 100 metreyi 9.58'de koşmayacağı kesin.

Keza Melo ve Hamit deÖ Bir tek Amrabat var hızlı oyunu oynayabilen. O da maçın 10. dakikasında tüm silahlarını rakibe göstererek kendini deşifre ediyor. Yani anlayacağınız Terim'in işi alınan Emirates Kupası kadar kolay değil!

Defansta tüm eleştirilere karşın ben Dany, Chedjou, Semih, Gökhan dörtlüsünün yeterli olduğunu düşünüyorum. Pozisyon hataları olmuyor mu? Oluyor. Ama şunu da görmek lazım. G.Saray ileride tam yerleşme sağlayamadan öyle toplar kaybediyor ki defansta tek ayak üzerinde yakalanıyor. Rakibe orta saha öyle rahat paslaşma imkanı sağlıyor ki gelen lokum tadındaki son pasları kesmek de neredeyse imkansızlaşıyor. Terim belki riske girmedi ve iki sene üst üste şampiyon olup geçen sezon Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynayan takımı değiştirmedi. Ama bugün kendi işini zorlaştırdı.

G.Saray yavaş ve hücumda bu yavaşlıkla üretken değil. Bir de Burak problemi var! Onu da unutmayalım. Onu kenarda oturtamazsınız. İki sezonda ligde 57 gol attı. Şampiyonlar Ligi'nin 8 gollü futbolcusu. Ama pas oyununda zayıf. Yavaş oyun onu da öldürüp etkisiz yapacak bu yüzden. Rakip kovalamayıp, gidişata teslim olmak gibi de kötü bir huyu var. Zaten böyle olmasa Napoli 37 milyon euro verip Real'in yedek forveti Higuan'i almaz 15-20 verip Burak'ı transfer etmez miydi? Ya da Fiorentina 20 değil 17'e Gomez'i değil Burak'ı tercih etmez miydi?

Uzun lafın kısası. G.Saray iyi değil. Çünkü Avrupa'nın üst düzey takımları hem akıllı hem hızlı. G.Saray sadece akıllı.

Delici rakibi eksiltici oyuncu sayısı çok çok az sarı-kırmızılı ekipte! Terim ya oyun felsefesini değiştirmeli ya da bazı oyuncuları. Yoksa Şampiyonlar Ligi mucize bir kura olmazsa hazin sonla biter. Şampiyonluk ve 4. yıldız hedefi de suya düşebilir. Yolun başındayken uyarmakta fayda var!