SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Almeida bilmecesi

Beşiktaş’ın Almeida satışından zararlı çıkmaması için Benfica’dan en az 5 milyon euro koparması şart. Aksi halde fona 4.5 milyon euro ödenme tehlikesi gündemde.

Güncellenme: 10:26, 08/08/2013
Almeida bilmecesi

Son yılların en ilginç transfer üçgeninde Beşiktaş'ın bekleyişi sürüyor. Spartak Moskova'lı Emenike'nin Fenerbahçe'ye transferi sonrası siyah-beyazlılar gözünü Benfica'ya çevirdi. Spartak, Emenike'nin boşluğunu Benfica'lı Cardozo ile doldurursa Kara Kartal Almeida'yı Benfica'ya satabilecek; böylece transferin tüm tarafları bu işten kazançlı çıkabilecek. Ancak Beşiktaş'ın 2011'de transfer ettiği Almeida için o dönem fon şirketinin ödediği 2 milyon euro, transferin önündeki bir başka sorun.

%10 FAİZ SORUNU

Yıldırım Demirören başkanlığı zamanında yapılan anlaşmanın detayında iki ilginç madde var. ‘C maddesi' uyarınca oyuncunun sözleşmesi biter ve yenilenmezse fonun verdiği 2 milyon euro, yıllık %10 faizle geri ödenecek. Bu da 3.5 yıllık faiz karşılığı Beşiktaş'a yaklaşık 700 bin euro ek yük anlamına geliyor. Portekizli ile ana para artı faiz karşılığı yeni bir anlaşma da yapılması da bu madde dahilinde.

Almeida’nın satışını düzenleyen hayli karışık ‘d maddesi' uyarınca ise fon şirketinin onay vermediği bir transferi kulübün gerçekleştirmesi halinde Beşiktaş'ın fona 4.5 milyon euro ödemesi şart. Her iki tarafın onayını alan bir satış halinde ise bonservis bedelinin %45'inin fona devredileceği belirtiliyor. Bu da Beşiktaş'ın Benfica'yı en az 5 milyon euroluk bir bonservise ikna etmesi anlamına geliyor ki fon en başta ödediği 2 milyon euronun üzerinden kâra geçebilsin ve transfere onay versin.

Yayınlanma Tarihi:07:45,