SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cennete bir forvet transferi daha gerçekleşti. Adı Fenerbahçe'ye mal olmuş eski milli futbolcumuz 54 yaşında hayatını kaybetti…

Tarih detaylarda saklıdır bazen… Efsanelerin ne zaman nasıl doğacağı da bilinmez. Bunun en güzel örneğini de Selçuk Yula verir bize. Yıl 1980'dir. Alman teknik adam Friedel Rausch, Fenerbahçe'ye imza atmak için geldiğinde önce Dereağzı'nda idmanı izlemek ister. Takımdan gönderilmesi planlanan oyuncular as takıma karşı mücadele verir. Selçuk Yula ilk yılın sonunda beğenilmeyip gönderilecektir. O gün 1 gol atar Selçuk, Rausch hemen sorar: Bu çocuk kim? Ali Şen, Arda Kural ve Serkan Acar sessizce, “Selçuk” yanıtını verir. Selçuk gönderileceği gün Rausch'un prensi olur ve tarih yazacağı günlerin ilkini yaşar.

POTADAN FUTBOLA

1959'un Kasım ayının 8'inde Ankara'da dünyaya gelir Selçuk Yula… Kısa bir basketbol serüveninin ardından Ankara Şekerspor'da futbola başlar. Önce yedek kulübesinin, ardından gollerin beyefendisi olur. 1979'daki ilk yılında Cemil, Raşit ve Ali Kemal'in gölgesinde kalır, gönderilmek istenir. Sonrasında Friedel Rausch'la birlikte yükselişe geçer. 1981-82'de 16; 1982-83'te 19 gol atarak gol kralı olur; adını tarihe “Bay Gol” olarak kazır…

YOLU GURBETE DÜŞTÜ…

1984'te ayağı kırılan Selçuk futbola kısa bir ara verse de Bordeaux zaferinin mimarlarından biridir. Almanlar'ın ilgisini çeker ve 1986'da da Blau Weiss Berlin'e transfer olur. O günlerde “Fenerbahçe'yi gönlümden ve sırtımdan çıkarıyorum” sözleri Selçuk için Fenerbahçe'nin sonu olur. Almanya dönüşü ona kucak açan takım Sarıyer'dir. Sarıyer'de 4 büyükleri zorlayan takımın kaptanı olur. 1991'de kısa süreli bir Galatasaray macerasıyla futbolu bırakır.

Yazarlığı ve TV yorumculuğuyla yaşamına devam eder. 6 Ağustos günü solunum sıkıntısıyla hastaneye kaldırılır. 07:20'de aramızdan ayrılır. Geride eşi Sema ve kızı Nazlı'yı bırakır…

KEMPES HAYRANIYDI

Selçuk, ilk futbol yıllarında Arjantin'in ünlü golcüsü Mario Kempes'i kendisine örnek almıştı. Hatta gollerden sonra Kempes gibi sevinmeye özen gösterirdi.

ALEX’TEN MESAJ VAR

Fenerbahçe'den ayrılarak Brezilya'nın Coritiba takımına transfer olan Alex de Souza, Seçuk Yula için “Mekanın cennet olsun SELÇUK YULA” yazdı. Fenerbahçe'nin kaptanı Volkan Demirel, “Tüm futbolcuların ağabeyiydi. Bizimle dost gibi konuşabilen bir ağabeyimizdi” diye konuştu. Başkan Aziz Yıldırım ise mesajında Selçuk'tan, “Arkadaşım ve kardeşim” diyerek bahsetti.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

Yula'nın vefatı sonrası Samandıra Tesisleri'ndeki bayraklar yarıya indirildi. Cenaze ise bugün Karacaahmet Şakirin Camisi'ndeki ikindi namazının ardından defnedilecek. Selçuk Yula için Fenerbahçe Kulübü'nde de 15:30'da tören düzenlenecek.

ÖNCEKİ GÜN RAHATSIZLANMIŞTI

Bay Gol'ün ölümüne ilişkin, tiyatrocu arkadaşı Ali Erkazan konuştu. Erkazan, Yula'nın önceki gün rahatsızlandığını, kustuğunu ancak doktora gitmeyi kabul etmediğini söyledi.

MUHTEŞEM ÜÇLÜ CENNETTE BULUŞTU

Bordeaux zaferinin mimarlarından Küçük Hüseyin 1986'da, Erdoğan Arıca ise 2012'de hayata veda etmişti. O zaferi yazanlar şimdi yeniden bir arada…

TÜRK FUTBOLU YASTA

Selçuk Yula'nın ölümünün ardından oynadığı kulüpler Şekerspor, Fenerbahçe, Sarıyer ve Galatasaray olmak üzere TFF, Gençlerbirliği, Gaziantep, Konyaspor, Eskişehirspor, Antalya, Rizespor, Trabzonspor ve Beşiktaş başsağlığı mesajı yayınladı.

UEFA DA UNUTMADI

UEFA resmi sitesi Selçuk Yula'yı unutmadı. Haberde “Türkiye ve Fenerbahçe Selçuk Yula'ya ağlıyor” ifadesine yer verildi. Yula'nın başarılı ve popüler yorumcu olduğuna dikkat çekildi.

Coşkun ÇELİK / AMK

Yayınlanma Tarihi:08:33,