SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) yapılan açıklamada, FIFA’nın, son dönemlerde medyada Türk sporu ile ilgili doping haberleri çıkması üzerine, Türk futbolunda doping kullanımı olup olmadığına dair yaptığı araştırmanın sonuçlarını resmi internet sitesinde duyurduğu belirtildi.

Türk futbolunda sistematik doping yapıldığına dair bir göstergenin olmadığı belirtilen metinde, şu ifadelere yer verildiği açıklandı:

“FIFA, son dönemlerde Türk sporunda kasları geliştirip kuvvetlendirmeye yarayan dopingli ilaçlar kullanıldığına dair bilgiler içeren raporların çıkmasının ardından, Türk futbolunun da bu durumdan etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek için proaktif bir çalışma başlattı. TFF ile ortaklaşa bir çalışma yürüten FIFA Antidoping Birimi, geçtiğimiz yıl boyunca Türk futbolunda alınan numuneleri tekrar değerlendirmeye aldı. 600’den fazla numunenin tekrar değerlendirilmesinin ardından ilk belirlemelere göre tek bir şüpheli numuneye dahi rastlanmadı. Ayrıca, bu numunelerin aralarından seçilmiş 50 adet numune de Almanya’nın Köln şehrindeki anti-doping laboratuarında ‘yüksek çözünürlüklü kütle izge ölçümü metodu’ ile yeniden analiz edildi ve bir kez daha tüm analizlerin sonucu negatif çıktı.”

Konuyla ilgili olarak FIFA Medikal Direktörü Jiri Dvorak’ın ise, “FIFA, alınan numunelerden çıkan sonuçlardan son derece memnundur. FIFA, bu incelemeleri, son dönemlerde medyada Türk sporundaki doping olayları ile ilgili çıkan haberler üzerine yapmaya karar vermiştir. Ancak çıkan sonuç tamamıyla temizdir ve Türk futbolunda sistematik olarak doping yapıldığına dair hiçbir gösterge yoktur. Buna ilave olarak, TFF’ye bu soruşturma sürecindeki işbirliğinden, dürüstlüğünden ve şeffaflığından ötürü teşekkürlerimizi sunarız” şeklindeki görüşleri paylaşıldı.