SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Daha iyi olacağız’

Fenerbahçe'nin Teknik Direktörü Ersun Yanal ve tecrübeli futbolcularından Kuyt, Red Bull Salzburg maçı öncesinde basın taplıntısına katıldı.

Güncellenme: 17:27, 05/08/2013
‘Daha iyi olacağız’

Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki toplantıda ilk sözü alan Kuyt, bu tür maçlara mental olarak hazır olmanın gerikliliğine dikkat çekerek; “Favorisi belli olmayan maçlar ve lig başı hazırlık dönemine denk gelen maçlar olduğu için bu tür oyunlar kolay maçlar değil. Bu durum bazen mental olarak zorluyor.

Yarınki maç hiç bir şekilde kolay olmayacak. Biz daha kuvvetliyiz ama rakip daha hazır durumda, onu göz önünde bulundurmamız lazım. Ben Liverpool’da buna benzer bir çok maç oynadım ama hazırız. Örneğin 2-3 sene önce Standart Liege’e karşı Liverpool’da oynarken, aşağı yukarı yine aynı eleme turlarıydı. ilk maç ve ikinci maç berabere bitti. uzatmalarda golü atmıştım ve öyle turu geçmiştik. O yüzden çok kuvvetli olmanız lazım, iyi futbol oynamaktan öte önemli olan turu geçmek. Tabi ki iyi oynayarak geçmek isteriz ama bundan sonra her geçen hafta daha da iyi olacağız” dedi.

Ersun Yanal ise ; “ikinci aşamayı oynayacağız. ilk aşamada alınan bir sonuç var. Bunun ikinci bölümü oynanacak. İlk maçta zaman zaman kötü oynadığımız ve sizin, bizim beklentimizin altında kalan bir maç olabilir. Her maç üzerine koyan bir takımımız olacak. Karşımızda genç bir takım var ve rakibin oyununu bozabilen bir takım var” diye konuştu.

“ÖNEMİNİ VE ZORLUĞUNU BİLİYORUZ” “12. ADAM BİZİM ENERJİMİZ, GÜCÜMÜZ”

“Yarınki maçın sonucu bizim için herşeyden daha önemli” diyen Yanal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önemini ve zorluğunu biliyoruz. Avrupa’da kalmamız için kritik bir maç. 12 adam bizim aynı zamanda enerjimiz, gücümüz, onlarla birlikte yolumuza devam etmek istiyoruz.

Salzburg’un lig maçında rotasyona gitmesi bu maç öncesinde iddialı olduklarını ortaya koyuyor. Ama oynayacakları takım Fenerbahçe. Bizim de resmi maçlarımız olsaydı belki rotasyona gerek duyacaktık.”

“TAKIMDA EKSİK YOK”

Ersun Yanal sakatlığı süren oyuncuların iyileşeceğini belirtirken, kadronun geniş ve birbirinden yetenekli olduğuna dikkat çekti ve “Kalite her geçen gün daha iyi olacak. Daha çok yeniyiz. Hazırlık maçlarını çok az oynadık. Resmi maçlarda iş değişir, kaygılar, gerginlikler, güçlükler çıkar. İyi mücadele eden bir ekip ile oynadık. Oyuncularımızın ilk maçtaki son 30 dakikalık performansı uzatabileceklerini gördük. Bu dönemde hem yarışıyoruz hem hazırlanıyoruz. Her gün sürprizlerle karşılaştık, bunları yönetmek için yeni plan ve projeler yaptık. Oyuncuların hepsinin katkısı çok büyük.

Eksik oyuncu olmayacak, geniş kadromuz var. Eksik olmayacak. Hem şampiyonlar liginde hem süper ligde iddialı bir takımız. Bu yarışta her oyuncuya ihtiyacımız var.” dedi.

EMENİKE VE CARDOZO KONUSU…

Emenike ve Cardozo’nun son durumu sorulan ve içinde hangisini tercih ettiğine dair ayrıntı da bulunan soruya yanal şu cevabı verdi:

“Emenike ve Cardozo’nun değeri ortada. Bizim çıkarlar ve koşullar uyarsa transfer gerçekleşir. 6+0+4 sistemine ise hazırlıklıyız, planlamamızı yaptık. Takımdan kimi gideceği konusunda ise çalışmalarımızı yaptık”

CAS SÜRECİ ETKİLİYOR MU?

Fenerbahçe’nin başına geldiği günden bu yana “saha içinde kalacağız” diyen Ersun Yanal, UEFA ve CAS ile ilgili çalışmaları Yönetim Kurulu’nun yaptığını hatırlatarak; “Sahanın dışına asla çıkmayacağız. Yönetim Kurulumuz ve Başkanımız bunlarla ilgili çalışmalarını yürüttüler. Bizim yardımımız sadece saha içinde iyi skorlar alarak destek vermek olur” şeklinde konuştu.

SOW VE ORUÇ TUTMASI…

Sow’un oruç olayı ile ilgili soruyu da yanıtlayan Ersun Yanal, “İnanç çok ayrı bir platformda değerlendirilmesi gereken bir konu. Saygı duyuyoruz, İnanç ve ibadetinin yapabilmesi için gereken ne ise onu yapmaya çalışıyoruz. Sow çok iyi bir oyuncu. Performansını etkilemeden zaman zaman ayrı bir program, zaman zaman takımla çalışıyor. ” demekle yetindi.