SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1989'da Monaco Teknik Direktörü olarak sarı-kırmızılıların karşısında sahne alan Fransız hoca, Mustafa Denizli ve Reiner Hollmann'dan sonra ikinci kez Fatih Terim'e rakip oluyor.

1988-89 sezonu… Galatasaray önceki senelerde ilk turlarda yaşadığı üzüntünün acısını çıkarmaya başlamıştı. Şampiyon Kulüpler Kupası'nda çeyrek finaldeki rakip Monaco'ydu. Kırmızı-beyazlıların hocası ise bizler tarafından dönemin Galatasaray Teknik Direktörü Mustafa Denizli'ye benzetilen Arsene Wenger'di. Sarı-kırmızılılar Wenger'in takımını II. Louis'te 1-0 yenmiş, Prekazi'nin unutulmaz frikik golünün olduğu rövanşta aldığı 1-1'lik beraberlikle yarı finali görmüştü.

DENİZLİ VE TERİM’İ YENEMEDİ

5 Yıl sonra Wenger yine Galatasaray'a rakipti. Reiner Hollmann yönetimindeki sarı-kırmızılılarla Şampiyonlar Ligi grup maçlarında karşı karşıyaydı. Monaco'da 3-0, Ali Sami Yen'de 2-0 yenerek bir nevi intikamını almıştı Fransız teknik adam. VE son düello… 17 Mayıs 2000'de Galatasaray hali hazırda Türk kulüplerinin en büyük başarısına imza atarken, Arsene Wenger bu kez Arsenal'in hocası olarak sarı-kırmızılıların karşısına çıkmıştı. Fatih Terim ile ilk randevusunda kazanan penaltı atışlarıyla İmparator'un Aslanları olmuştu. Bakalım 13 yıl sonraki Terim-Wenger düellosunda kazanan kim olacak?

GEZDİ DÜNYAYI GÖRDÜ KONYA’YI 

Aralık 1988'de Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finalde rakip Monaco'ydu. Kırmızı-beyazlıların hocası Arsene Wenger de soluğu Galatasaray'ın Konya'daki maçında aldı. Wenger, dönemin yöneticisi Ergun Gürsoy'un kiraladığı uçakla Konya'ya gelmiş ve yeşil-beyazlıların 1-0'lık galibiyetine tanıklık etmişti. Sahada en beğendiği isim ise maçın tek golünü atan, o zaman Konya'da oynayan Suat Kaya olmuştu!

KUPAYI ALIRIZ!

1980 ve 1990'lı yılların aksine 2000'deki Galatasaray-Arsenal maçı öncesi Arsene Wenger'in Türkiye'ye gelip Galatasaray'ın maçını çıplak gözle izlemesi bekleniyordu. Ama olmadı; Wenger İstanbul'a gelmemiş, haber yollamıştı: “Yener, kupayı alırız…” 120 dakika ve penaltı atışları sonrası o sözlerin bedelini ağır ödemişti.

BU ŞAMPANYA SİZİN HAKKINIZ

Tarih 17 Mayıs 2000. Kopenhag'da penaltı atışları sonucu 4-1 kazanan Galatasaray sevincini soyunma odasına taşırken, sürpriz bir ikram ile karşılaşır. Wenger kutlamalar için getirttiği şampanyalar ile soyunma odasına gider. Fatih Terim'i kutladıktan sonra da bir kasa şampanyayı göstererek “Bunları siz hak ettiniz” der…

4-0 KORKUTTU

Wenger'in ikinci Türkiye seferi Galatasaray'ın Şubat 1988'deki Bolu maçı içindi. Wenger; 4-0 biten maçta Mirsad Kovaceviç, Tanju, Prekazi, Semih ve Muhammed'i beğenmişti. Wenger'in bir sonraki durağı ise İzmir'deki Karşıyaka maçı olacaktı.

RÖVANŞI ALDI 1989'dan 5 yıl sonra farklı bir imajla Türk futbolseverin karşısına çıkan Wenger, 1989 yılındaki üzüntünün acısını 1993-94 sezonundaki Şampiyonlar Ligi maçıyla çıkardı. Wenger'in takımı Fransa'da 3-0, İstanbul'da 2-0 kazanarak gruptan çıktı ve Barcelona'nın ardından adını yarı finale yazdırdı.

Coşkun ÇELİK /AMK

Yayınlanma Tarihi:08:40,