SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Son yılların en uzun kamp dönemini yaşadı Beşiktaş… 1-12 Temmuz'da Almanya'da çalışan siyah-beyazıl takım 17 Temmuz-2 Ağustos arası ise Avusturya'daydı. Yeni teknik direktör Slaven Bilic'in kampın yıldızı olduğunu söylemek kimseyi rahatsız etmez. Kuşkusuz Bilic'in takımın başına gelmesi hem taraftarı hem de yönetim kanadını sevindirdi. Taraftarlar da Bilic ismi etrafında olumlu bir yoğunluk yarattı.

Taktisyen Terzic faktörü

Özellikle kampın ilk günlerinde teknik heyete katılan Alman taktisyen Edin Terzic, takımın en önemli faktörü. B.Dortmund'da yıllardır menajer Kloop'un yardımcılığını yapan Terzic, burada öğrendiklerini ve uyguladıklarını siyah-beyazlı futbolculara aşılamaya çalışıyor. Bilic ile birlikte futbolcuların tecrübeli olup olmamasına bakmadan adeta futbolu baştan anlatıyor. Beşiktaş yeni sezonda 4-1-4-1 ve 4-2-3-1 sistemleri arasında gidip gelecek. Kulübesi zenginleşen artan Kara Kartal'ın bel kemiği yine Manuel Fernendes olacak. Beşiktaş adeta yıldızı az ama disiplinli bir Bundesliga takımı olma yolunda.

Süper ikili: Bilic – Özen

Siyah-beyazlıların bu sezon en büyük kazançlarından biri de Önder Özen… Hakkında çok yazılıp çizildi Bilic'le arasında olumsuz şeyler olduğuna dair ancak ikilinin çok iyi anlaştığı ortada. Antrenmanlara neredeyse hiç gelmeyen Özen, göreve başladığı gün söylediği “Sahaya inmeyeceğim” sözünü de tuttu. Zaten taraftarın hiç tanımadan Özen'e güvenmesi de Özen için bir avantaj.

KAMPIN IN-OUTLARI

Dentinho: Beklentilerin çok üzerinde oynadı. Özellikle son 1 hafta Bilic'e “Ben de varım” mesajı verdi. Yabancı sınırlaması konusunda Bilic'i zorlayabilir.

Oğuzhan Özyakup: İkinci baharını yaşıyor gibi. Bilic ile yeniden doğdu desek yanlış olmaz. Kampta gösterdiği performansı ligde de gösterirse adından çok bahsedilir.

Pedro Franco: Son hafta yaşadığı sakatlık moralini bozdu ancak kalitesi ortada. Savunmadan çıkışları yerinde ve oldukça hızlı bir oyuncu.

Hugo Almeida: İstek ve arzu sıfır, hatta sıfırın da altında. Bu şekilde devam ederse Beşiktaş'a hiçbir şey veremez.

Gökhan Süzen: Bilic'in hiç düşünmediği isimlerden. Çok az şans buldu ve kiralık gitme olasılığı yüksek.

YILDIZI PARLADI

Muhammed Demirci: Kampın en büyük kazanımı. Bilic'le birlikte yeniden doğdu ve gerçek kimliğine kavuştu. Artık ilk 11 oyuncusu olduğunun farkına vardı.

KALİTELİ VE ALTERNATİFLİ

Beşiktaş kadrosu uzun yıllar sonra ilk kez bu kadar zengin. Kalenin emin ellerde olması da en büyük artı.

Atiba Hutchinson:  Kampa katılır katılmaz çıktığı hazırlık maçında kendisini gösterdi. Attığı uzun toplar ve her bölgede yaptığı presle, Beşiktaş orta sahasının vazgeçilmezi olacağını gösterdi.

Tolga Zengin: Kadroya katılması Bilic'i oldukça sevindirdi. Takıma alışma süreci yaşadığı için hazırlık maçlarında çok şans bulamadı ancak büyük bir aksilik olmazsa kaleyi koruyacak gibi.

Cenk Gönen: Her sene üzerine yeni şeyler koyuyor. Bu sene de özellikle yeni kaleci antrenörü Sambade'den çok şey öğrendi. Tolga'nın kaleyi alacağı kesin gibi gözüküyor ama Cenk'in de kaleyi kolay kaptırmaya niyeti yok.

Günay Güvenç: Gelecek yıllar için büyük kazanç. Bir kaç yıl içinde siyah-beyazlı takımın kalesini koruyacak potansiyele sahip.

Emre Metin: Önündeki 3 tecrübeli isimden kaleyi alması imkansız. O da bunun farkında ve kendini gelecek yıllar için geliştirmeye çalışıyor.

Serdar Kurtuluş: Tecrübesine diyecek söz yok ancak takıma uyum sağlaması ligin başlamasını bulur. Defansın sağını kimseye vermeyecek.

Tanju Kayhan: Sezon öncesi kampının en çalışkan oyuncularından. Geçen sezon kadroda olmaması nedeniyle çok çalıştı ve kalmayı hak etti. Yeni bir sol bek gelene kadar o bölgeyi savunabilir.

Tomas Sivok: Onun için söyleyecek söz yok. Yıllardır savunmanın bel kemiği ve bu özelliğini sürdürecek. Franco ile de iyi bir ikili oluşturdu.

Julien Escude: Franco gelmeseydi Sivok'un yanına monte edilebilirdi, ancak şimdi oturacağı yer Kasımpaşa stadının tribünleri.

Ersan Gülüm: İlk 11'de forma bulması neredeyse imkansız. Bilic tarafından sol bekte görevlendirildi ancak yetersiz kaldı. Sivok ya da Franco'nun yokluğunda forma giyebilir.

İsmail Köybaşı: Takımla çalışma fırsatı bulamadı, ancak yapılan testlerin sonuçları Bilic'i memmun etti. Dört ya da beşinci haftada formayı alır.

Uğur Boral: İsmail kadar şanslı değildi. Sadece tedavi ile kampa tamamladı. Yani sezonda 18'e girmek için çok çalısması gerek.

İbrahim Toraman: 10 senedir siyah-beyazlı formayı terleten kaptan, ilk kez yedek kalma riskiyle karşı karşıya. Çok çalışkandı ancak ilk 11'e girmesi neredeyse imkansız.

Gökhan Töre: Kampın başlarında olmayan havasını sonlarına doğru buldu. Son yıllarda oynadığı takımlarda forma şansı bulamamasının verdiği moral bozukluğunu Bilic ile ortadan kaldırdı.

Veli Kavlak: Kampın en çalışkan oyuncularından. Forması garanti gibiydi ancak Atiba'nın gelişiyle ona da kulübe yolu gözüktü.

Necip Uysal: Kampın ilk dönemini tedavi süreciyle geçirdi ve son günlerde takıma katıldı. İstekli ancak ilk 11 şansı zor.

Mehmet Akgün: Kadroda kalmak için çok çalıştı ve başardı. Ancak kalabalık kadro içinde kendisine forma bulması düşük ihtimal.

Manuel Fernandes: Fernandes, bildiğimiz Fernandes. Geçen seneye oranla daha çok sorumluluk alıyor. Bunun nedeni de kendinin istemesi.

Sezer Öztürk: Yeni sezonda takıma çok şey katacağı kesin. Yaşadığı şanssız sakatlık moralini bozdu. Düzelip, üzerine koymaya devam ederse Beşiktaş'a çok şey katar.

Olcay Şahan: Samet Aybaba'nın oğlu, Bilic'in de oğlu olma yolunda ilerliyor. Sol tarafı kaptırmaya niyeti yok. Kendisini çok göstermese de kampın en çok çalışanlarından.

Filip Holosko: O da kampın şanssız isimlerinden. İlk 11 için kuvvetli adaylardandı ancak yaşadığı sakatlık onu sezon boyunca tribüne mahkum edebilir.

Mustafa Pektemek: Çok çalıştı ancak Bilic'in tek forvetli sisteminde forma bulması zor. Sonradan oyuna girip maçın kaderini değiştirecek oyuncu pozisyonunda.

Ömer Şişmanoğlu: Geçen sezon yaşanılan yedek kulübesi sıkıntısına büyük çare olacak isimlerden. Yeteneği ortada ancak ilk 11 için şansının olmadığının kendisi de farkında.

ERSOY ÖZDEM/AMK

Yayınlanma Tarihi:08:38,