SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Planlamaya göre Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarı Kayseri kent merkezinde ve stadyum yakınlarında ayrı ayrı güzergah kullanıp, karşı karşıya getirilmeyecek. Bu arada maç sonunda kupayı alan takımın taraftarı Kadir Has Stadı’nda bekletilecek, yenilen takımın taraftarı ise kısa sürede kara, hava ve demiryolu ile Kayseri’den gönderilecek.

Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, 11 Ağustos pazar günü Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin Süper Kupa müsabakası için Kadir Has Stadyumunda oynayacakları karşılaşma ile ilgili olarak son hazırlıkların tamamlandığını, “İstanbul Boğazından Erciyes'in Zirvesine Bir Kardeşlik Köprüsü” kurulacağını söyledi. Aydın, ‘Galatasaray ve  Fenerbahçe’nin Kayseri’ye gelmeleriyle birlikte,havaalanında, yol güzergahlarında, kalacakları otellerde, antrenman alanlarında, stad, stad etrafında ve şehrin genelinde gerekli emniyet önlemleri alınacağını bildirdi.

KARABORSACILARA GÖZ AÇTIRILMAYACAK

Mustafa Aydın “Stadyum etrafında bilet satışı olmayacaktır. Ayrıca, stadyum etrafında karaborsa bilet satışına izin verilmeyecek ve bunun için ekipler oluşturularak denetimler yapılacaktır. Bileti olan Galatasaraylı seyirciler, şehir merkezinden ya da şehir dışından stadyuma gelmek için Kocasinan Bulvarını takip ederek kendilerine ayrılan Kuzey tribününe ulaşmaları çok daha kolay olacaktır. Buraya intikal eden seyirciler Kuzey otoparkına alınacak, buradan Kuzey ve Doğu tribünlerinin giriş noktasına yönlendirileceklerdir. Bileti olan Fenerbahçeli seyircilerin ise şehir merkezinden stadyuma tramvay yolu güzergahını kullanarak gelmeleri, kendilerine tahsis edilmiş olan Güney tribününe ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Yine, Fenerbahçeli seyircilerin ilimize geldiklerinde otobüs terminalinin karşısından Ahmet Gazi Ayhan Bulvarına girmeleri durumunda stadyuma ulaşmaları kolay olacaktır. Ayrıca stadyuma seyircilerin kolay ulaşması için güzergahlarda yol ve yön levhaları da bulunacaktır.” şeklinde konuştu.

GALATASARAY VE FENERBAHÇE TARAFTARI KARŞILAŞMAYACAK

Süper Kupa finali için Kayseri’ye gelecek, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları için 6 kontrol noktası oluşturulacağını, bu noktalarda gelen taraftarların ve araçların kontrolleri yapıldıktan sonra stada gönderileceklerine dikkati çeken Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, “Müsabaka neticesinde galip gelen takımın taraftarları seramoni için stadyumda beklerken mağlup olan takımın taraftarları, Kayseri’ye geldikleri güzergahtan illerine gönderileceklerdir. Kontrollerimizin amacı; müsabaka öncesi ve müsabaka esnasında şiddet ve düzensizlik yaratacak şahıslar ile seyirden men edilen şahısların tespit edilip müsabakaya alınmamasıdır.” şekinde konuştu

ALKOLLÜ OLANLAR BİLETLİ OLSA BİLE STADA SOKULMAYACAK

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair kanunun hükümlerine göre, proteknik maddelerin (meşale, sis bombası, maytap) kullanılması 1 yıl hapis cezasını gerektiren bir suç olduğuna dikkati çeken Emniyet müdürü Aydın ‘Bu tür malzemelerle stada girmeye çalışanlara gerekli hatırlatma yapılacaktır. Alkollü olanlar ise yapılacak kontroller sonrası biletli olsalar dahi maça alınmayacaklardır. Taraftarların yanlarında getirecekleri hakaret içeren veya siyasi içerikli pankart, döviz gibi malzemelerle birlikte kesici, ezici, bereleyici veya delici aletlerle fırlatılması ve atılması muhtemel malzemeler stadyuma alınmayacaktır.” hatırlatmasında bulundu.

TARAFTARLAR FARKLI BÖLGELERDE İHTİYAÇ GİDERECEK

Öte yandan, Kayseri Emniyet müdürlüğünün yaptığı planlamaya göre Galatasaraylı taraftarların Kayseri Park A.V.M. civarında maç saatine kadar sosyal ihtiyaçlarını gidermeleri, Kadir Has Stadına gitmek için Tuna Caddesini kullanıp, Kocasinan Bulvarından stada ulaşacaklar. Fenerbahçeli taraftarların ise Kayseri Forum A.V.M. civarında maç saatine kadar sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak Kadir Has Stadyumuna gitmek için tramvay yolu güzergahını kullanarak müsabaka alanına ulaşmaları önerildi.