SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Emirates Cup’ın ilk maçında karşılaştığı FC Porto’yu 1-0 mağlup eden Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim, karşılaşmanın ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“İlk yarı boyunca Porto bizden daha iyiydi. İlk yarı oynamamız gerektiği gibi oynamadık. İkinci yarı daha iyi olan bizdik. İyi bir hazırlık maçıydı. Kaybetsek de bu maç için üzülmezdim. Amaç hazırlık döneminde verim almak. Düşüncem, ilk yarı 6 kişiyi değiştirmekti, ancak değiştiremedim, iyi de oldu. Güzel bir ambiyans ve çok güzel bir saha. Oyuncularımın 2. yarıdaki genel tavır ve isteklerinden memnunum. Orta sahamızın markaj yaptığı, hücumcularımızın topun arkasında bulunduğu ve tüm takımın bunu yaptığı bir ikinci yarı oldu. Bu isteklerimiz olduğu zaman Galatasaray takımı sahada daha iyi oluyor. Aşağı yukarı yine 2 forvet oynuyoruz. Sneijder forvet gibi. Duruma göre Amrabat ile üç oluyoruz. Bugün Napoli maçından daha değişik olarak takım savunmasına dikkat ettik.”

Porto’nun ilk penaltı pozisyonuyla ilgili olarak Terim, “Penaltıdan önce Eboue’nin kesmesi gerekirdi. İkinci penaltıya dokunmadı bile diyenler oldu. Semih gelecek. Melo daha iyi duruma gelecek. Bir hatanın öncesinde daha bir sürü hata da var” dedi.

İkinci yarıda, ilk yarıdan iyi olmalarının fizik gücü açısından iyi durumda olduklarını gösterdiğini de vurgulayan Fatih Terim, “Bled’de 6 günde 9 antrenman yaptık. Müthiş bindirme yaptık. Oranın yorgunluğu olabilir. Ne olursa olsun hazırlık maçı psikolojisi var” ifadesini kullandı.

Emirates Stadı’nda zeminin yüzde üçünün suni olduğunu belirten tecrübeli teknik adam, “Bunu başkanımız ve yönetimimize ilettim. Sıkıntılı olan sahalarda kullanılabilir. Bizim statta bundan çözüm olabilir mi araştıracağız” şeklinde konuştu.

Teknik direktör Fatih Terim, Aurelien Chedjou ve Dany Nounkeu ile ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Chedjou’nun her geçen gün daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Biraz içe kapanık bir yapısı var. Hızından, tekniğinden memnunum. Daha iyi olacaktır. Daha çok çalışacağız ve her çalışma günümüzden sonra daha iyi olacaktır. Dany hızı en yüksek, çevikliği en üst oyuncu, ama her oyunda bir hata olabilir. Bir pas yanlışı da her şeyi değiştirebilir. Napoli’daki belki penaltı bile değil. Ancak yanlış ayakla müdahale etmiş, öncesinde hamle yapabilir. Kaybetmemek adına onu çıkarmıyorum özellikle. Tabii ki penaltı pozisyonlarında onun ne düşündüğü bir şey ifade etmez. Hakemin nasıl gördüğü önemli.”

Yayınlanma Tarihi:19:19,