SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Güreşçilere beslenme semineri

Güreşçilere beslenme semineri

Gençler Dünya Güreş Şampiyonası'nda mücadele edecek milli takım sporcularına sağlıklı beslenme semineri verildi.

Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi tarafından gerçekleştirilen seminere, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 13-18 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Gençler Dünya Şampiyonası’nda yer alacak milli takımın sporcuları ve teknik ekibi katıldı.

Sarıyer Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Merkezi’ndeki seminerde Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Göknel Dumanlı, müsabaka öncesi ve sonrası performansı artırmak için beslenmede nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Seminerde, sporcuların tükettikleri yiyeceklerle performansları arasında kritik bir bağ bulunduğunu belirten Dumanlı, sporcuların özellikle müsabaka öncesi ve sonrasındaki diyetlerine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Hızlı kilo değişimlerinin sportif aktiviteleri olumsuz etkilediğine dikkati çeken Dumanlı, “Sporcuların yarım kilodan fazla kilo vermemeleri, kilo değişimlerinin müsabakalar yaklaştığında değil, planlı bir şekilde, ara dinlenme dönemlerinde yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Müsabaka öncesi hızlı kilo alımı ve veriminin müsabakada sporcunun performansını olumsuz etkileyeceğini belirten Dumanlı, sporcuları kilo dengesi konusunda uyardı.