SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sesli gemi

1 Ağustos 2013

İnce, muhtemelen bugün bütün gazete sütunlarında yer alacak birinci cümleyi söyleyelim; Emre dün çok kötüydü. Neden ve nasılını sonra açarız, görev mahiyetindeki bu cümleden hemen sıyrılıp maça geçersek özetlenmesi kolay fakat gözden kaçırılmaması gereken noktalar var. Red Bull Salzburg'un ekmeğine yağ süren dinamik fakat oturaksız Fenerbahçe, Erasmus'la yurtdışında bir okula giden değişim öğrencisi gibi; heyecanlı ve meraklı fakat tedirgin ve dayanıksız…

GÜVERTE

Dünkü maça 90 dakikanın dışında bu sezonun ipuçlarını seren bir hikaye olarak bakmak istiyorum. Öyle olunca da aklıma gelen ilk oturaklı benzetme şu; birkaç yıldır durgun sularda yüzen gemi, bu yıl daha kıpırtılı ve manevra kabiliyeti isteyen hareketli denizlere açılıyor. Bu yüzden geminin gövdesi bazen çatırdıyor, zaman zaman acil durum sinyalleri veriyor. Orada devreye girmesi gereken 2 şey var; tecrübeli bir kaptan ve iç yapısı sağlam bir güverte. Fakat bunların ikisine de henüz sahip değil.

Güverte taşlarına Alper, Meireles, Mehmet Topal ve Emre diyebiliriz. Alper, 1. ve 2. bölgedeki atak başlangıçlarında amatörce hatalarla, Meireles 3. bölgedeki top dağıtım kusurları ve etkisizliğiyle çatırdıyor. Mehmet Topal belki de takımın en gerekli oyuncusu. Peki Emre?.. İşte asıl korkutucu soru bu, tüm sezon adına!

FATURA EMRE’YE Mİ?

Elbette bütün faturayı Emre'ye kesmek haksızlık olacak. Savunma göbeği adeta döküldü dün ve maç çok rahat 3-4 farkla bitebilirdi. Ama bu şablonda Emre'nin oyuna katkısı hayati! Emre'yle ilgili canımı sıkan durum ise fizik olarak hazır olmayışı değil. Aksine; Emre, belki de mental anlamda kariyerinin en zor dönemlerinden birine giriyor. Takımdaki orta saha oyuncusu çokluğunun da baskısıyla, “yaşlanan” Emre en büyük silahını kaybetmiş göründü dün; özgüven! Bu durumu Emre'nin kariyeri boyunca ilk kez bu kadar net görüyorum. Toplu ve topsuz oyunundaki gözüpekliğini kaybeden bir Emre, dünkü gibi pasif ve kaçak oyunu dener.

Bunu yaparsa da kötü bir oyuncudan hiçbir farkı kalmaz. Son olarak belirtmek boyun borcu; Volkan'ın fazla kilolarını vermesiyle mental olarak rahatlayışı eski günlerinden bir 90 dakika izletti bize. Devamı da gelecektir. Fenerbahçe çok kötü oynadı ama henüz her şeyin başındayız…

Bence bir süre daha bekleyip görmek gerek…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek