SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cimbom’da kötü geçen sezonların ardından Fatih Terim'in göreve gelişiyle birlikte takım şahlanmıştı. İki sezon art arda kazanılan şampiyonluklarda 4-4-2 sistemi başroldeydi. İlk sezon İsveçli forvet Elmander'in ‘can' verdiği sistemde Milan Baros ve Necati Ateş de önemli işler yapmıştı.

RAKİPLER ÇÖZMEYE BAŞLADI

Geçen sezonun başında ise rakipler Galatasaray'ın tekerine çomak soktu. Sistem çözüldükçe Cimbom sahada eskisi gibi ‘güven' vermiyordu. Fatih Terim zaman zaman değişik yollara sapsa da ‘garanti' gördüğü 4-4-2'yi geliştirmeyi denedi. Orta saha oyuncularını ‘elmas' şeklinde dizen İmparator'un bu taktiği ikinci yarıda başarı getirdi. Takım şampiyon oldu, Avrupa'da çeyrek finali gördü.

Bu ‘alışılmış' sistemin Galatasaray'ı ne kadar daha taşıyacağı tam bir muamma. Fatih Terim daha ‘oturaklı' bir Aslan için değişikliğe gidiyor.

Sarı-kırmızılıların tekli forvete döneceği sistem ‘geçişli' 4-5-1 ve 4-4-3 olacak. Bu sistemde rakip kaleye en yakın ismin kim olduğu önemli. Fatih Terim de uzun topları indirmesi, meşin yuvarlağı ileride tutup takımı rahatlatması, duvar olabilmesi ve bilindik golcülüğüyle Drogba'yı sistemin ‘ana parçası' olarak düşünüyor.

SNEIJDER TAMAMLAYACAK

Drogba’nın saha içindeki en büyük yardımcısı ise hemen arkasında görev yapacak Wesley Sneijder olacak. İki dünya yıldızı Cimbom'un hücumlarına son şeklini verecek. Terim, son vuruş ustası olan Burak Yılmaz'ı ise maçın gidişatına göre kullanacak.

Egehan ŞENGÜL / AMK

Yayınlanma Tarihi:08:30,