SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, eski futbolcuları Arda Turan’ın transferi konusunda her gün sorularla karşılaştığını belirterek, “Atletico Madrid Kulübü, Arda’ya bu sene çok ihtiyacı olduğunu ve bu konuyu daha fazla kurcalamamamız gerektiğini söyledi. Her gün bu soru geldiğine göre galiba kurcalamam gerekecek. Biraz daha bekleyelim” dedi.

Galatasaray Kulübü’nün Hindistan merkezli HCL firmasıyla Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da yaptığı sponsorluk anlaşması imza töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aysal, Arda Turan’ın sadece Galatasaray’da değil tüm Türkiye’de çok sevilen bir futbolcu olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Galatasaray’da Arda’yı her zaman kendi evladımız gibi gördük ve bundan sonra da öyle göreceğiz. Arda’nın dönüşü olacaksa da Galatasaray’a olacaktır. Atletico Madrid Kulübü, bu oyuncusuna bu sene çok ihtiyacı olduğunu ve tabiri caizse bu konuyu daha fazla kurcalamamamız gerektiğini söyledi. Her gün bu soru geldiğine göre galiba kurcalamam gerekecek. Biraz daha bekleyelim.”

 TFF ile ilişkileri

Ünal Aysal, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetimiyle yaşadıkları sorunlarla ilgili bir soru üzerine, şunları kaydetti:

“Federasyon konusunda, ‘Değişiklikleri zamanında yapmayanlar değişir’ dedim ama ‘Ben değiştiririm’ demedim. Benim böyle bir gücüm yok ancak bir arzumu belirttim. Galatasaray’ın gerçekleştirmek istediği ve hakkı olduğunu düşündüğü konularda federasyondan geçemiyorsak, daha başka yolları denemek ve buralarda başarılı olmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstermek zorundayız. Görevimiz bu. Doğru düşündüğümüze inanıyorum. Eğer Avrupa’da Türk oyuncuları yerli statüsünde oynuyorsa, Avrupalı futbolcuların da Türkiye’de Türk statüsünde oynaması kadar doğal ve hakkaniyete uygun bir şey yoktur. Burada 3-5 fazla oyuncum olsun diye demiyorum. Burada bir prensip olacak, ya Avrupalısınız ya da değilsiniz. Bir yandan Avrupa Birliği’ne girmek için çalışıyor, AB Bakanlığı kuruyor, dünya kadar bütçe harcıyor ve ‘Buradan vazgeçmedik’ diye her gün mesaj veriyorsunuz, diğer yandan da kendi işinize geldiği zaman bazı şeyleri görmezden geliyorsunuz.”

Aysal, kendilerinin de sorumlulukları olduğunu ve bunları yerine getirmeleri gerektiğini anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Yolumuzda ilerlememiz için önce kendi angajmanlarımıza sahip olmamız gerek. Ben spor dünyamız için bu beklentimizi tekrarladım ve bunun arkasındayım. Türkiye’deki hukuksal bütün kademeleri geçtikten sonra gerekirse yurt dışında kademeleri zorlayacağız. Neticede de doğru olduğuna inandığımız ve bildiğimiz şeyleri Türkiyemize kazandıracağız. Burada yapmış olduğumuz gayretlerin neticesinde Türkiye kazanacaktır. Türkiye ya bir Avrupa ve dünya ülkesidir ya da bir adadır. Biz bu adada yaşamıyoruz.”

 Fenerbahçe’nin Arıboğan ve Köksal’la ilgili açıklamaları

Başkan Aysal, Fenerbahçe Kulübü’nün, Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan ve yönetim kurulu üyesi Ebru Köksal’a yönelik açıklamalarıyla ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

“Bu arkadaşlarımız TFF’de çalışıyorlardı ve başlarında da bir başkan vardı. Yukarıdan, yönetim kurullarından ve başkanlarından onay çıkmadan hiçbir şeyi yerine getirmediler. Ben Galatasaray Başkanı olarak bu arkadaşlarımın o dönem içinde ne Fenerbahçe’ye ne de başka bir kulübe en ufak bir zarar vermediğine kanaat getirdiğim için görev verdim. Yoksa böyle bir riski almazdım. Kendim için dahi Galatasaray’a bir risk aldırmam. Buna gönül rahatlığıyla inanmamış olsaydım bugün benim yanımda oturuyor olmazlardı. O bakımdan bu arkadaşlarımıza gelecek her türlü saldırı ve itham bence yersiz, gereksiz ve sadece gündemi değiştirmeye yönelik beyhude gayretlerdir.”

  Beşiktaş ile stadı paylaşmama nedenleri

Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal, Beşiktaş ile Türk Telekom Arena’yı paylaşmama nedenleriyle ilgili olarak ayrıntıları paylaştı.

Türk Telekom Arena’yı Beşiktaş’a vermemeleri sonrası siyah-beyazlı kulüple bir sorunları olmadığını anlatan Aysal, şöyle konuştu:

“Sahamızı paylaşmamamızın arkasında ne Beşiktaş’la olan bir sorunumuz ne de kurumsal bir hayır cevabımız yok. Tüzüğümüzün 92. maddesi, stadımızın kullanımı için herhangi bir kira veya kullanım anlaşması yapmamızı genel kurulun kararına bağlıyor. Yönetim kurulu başkanı olarak benim böyle bir yetkim yok. Bunu sayın başkana da (Fikret Orman) izah ettim. ‘Müsaade edersen bunu genel kurula götüreceğim’ dedim. Kendisi de ‘Eğer genel kurula gidecekse biz teklifimizi geri alıyoruz’ dedi ve konu orada kapandı. Yapamayacağım bir şeye söz vermem. Elimde olmayan bir malı başkasına devredemem, söz veremem ve kullandıramam.”

Fenerbahçe Kulübü’nün, Beşiktaş’ın bazı maçlarını FB Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynamasını kabul ettiğine yönelik haberlerin sorulması üzerine Aysal, “Bir bilgi kirliliğini düzeltmeme izin verin. Fenerbahçe’nin yetkili ağızlarının, ‘Beşiktaş benim sahamda oynayacak’ diye bir beyanatta bulunduğunu veya bunu teyid ettiğini duymadım. Bununla ilgili bir yazılı belge de gelmedi. Bu konuda duyumlarla hareket ediliyor ve bu duyumlar bizi farklı yerlere götürüyor” ifadelerini kullandı.

  “Asya ve Ortadoğu spor dünyasının bayrağını taşımak istiyoruz”

Ünal Aysal, kulüplerin marka değerinin çok önemli olduğunu dile getirerek, “Bazı kulüplerin değeri yüksek, bazılarının düşükse bu aradaki marka değerinin iyi değerlendirilmemesinden kaynaklıdır. Galatasaray olarak Asya ve Ortadoğu spor dünyasının bayrağını taşımak istiyoruz. Bunu dünyanın hem bu tarafında hem de Avrupa yanında layıkıyla temsil etmek istiyoruz. Böylece daha güçlü sponsorların ve halk tabakalarının yanımızda olmasını istiyoruz. Bütün çalışmalarımız, stratejimiz ve planlarımız buna yönelik” diye konuştu.

Ünal Aysal, Galatasaray Kulübü’nün en büyük önceliğinin kurumsallaşma olduğunu ve bunun için ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Galatasaray’la yakın temasa geçen ve işbirliği yapan herkes bunun nasıl ilerlediğinin farkındadır. İleride bu daha net olarak ortaya çıkacak. İdealimiz ve beklentimiz, Galatasaray’da her şeyin bir gün tıkır tıkır, saat düzeninde çalışır hale gelmesidir. Galatasaray çok büyük bir organizasyon. Çok komplike ve derinliği olan, işletmecilik yönünden 40 senelik tecrübeme rağmen algılamakta zorlandığım bir sektör. Yavaş yavaş bütün bunlar toparlanıyor. Galatasaray, önümüzdeki 1-1,5 sene içinde kurumsallaşma konusunda işlemini tamamlamış olacaktır.”