SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rusya’nın başkenti Moskova’da, 10-18 Ağustos tarihlerinde yapılacak şampiyona, dünyanın en iyi atletlerinin performanslarına sahne olacak ve yine milyonları ekran başına kitleyecek. Olimpiyatların ardından en çok izlenme oranlarına sahip uluslararası spor organizasyonlarından biri olan Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, bayanlar ve erkeklerde toplam 26 branş yer alacak.

Moskova’daki Luzhniki Stadyumu’nun ev sahipliği yapacağı şampiyonada, sporcuların katılım barajını geçme süreleri doldu ve ülkeler takım kadrolarını IAAF’a bildirmeye başladı.

Doping ve sakatlıklar takım kadrolarını etkiledi

Son 1 ay içinde dünya atletizmini sarsan doping olayları ve sakatlıklar, bu yılki takım kadrolarını etkiledi. Özellikle 5 sporcusu birden dopingli çıkan Jamaika’da, erkekler 100 metrede eski dünya rekortmeni Asafa Powell, kadınlar disk atmada 2012 Londra Olimpiyatları’nda yarışan Allison Randall, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda kadınlar 100 metrede gümüş madalya kazanan Sherone Simpson, kadınlar 200 metrede 2004 ve 2008 olimpiyat şampiyonu Veronica Campbell-Brown ile erkek disk atıcı Travis Smikey, atletizm caimasında şok etkisi yarattı.

Erkekler 100 metrede 9.69 ile dünyanın en iyi ikinci derecesine sahip ABD’li Tyson Gay ise hayranlarını üzen diğer bir isim oldu. Tüm umutlarını B numunesine bağlayan Gay, bu numunenin de pozitif çıkmasıyla adeta yıkıldı.

Öte yandan erkekler 100 metrede son dünya şampiyonu Jamaikalı sprinter Yohan Blake, dizindeki sakatlık nedeniyle şampiyonadan çekildiğini açıkladı. 2011’de Daegu’da yapılan son şampiyonada altın madalya kazanan Blake, dizardı kirişindeki sakatlık nedeniyle ülkesinin takım kadrosunda yer almayacak.

Blake’in yanı sıra erkekler 800 metrede son olimpiyat ve dünya şampiyonu Kenyalı David Rudisha, sağ dizindeki sakatlık nedeniyle şampiyonaya katılamayacak. Erkekler 1500 metrede son olimpiyat şampiyonu Cezayirli atlet Taoufik Makhloufi, viral bir rahatsızlıktan dolayı Moskova’daki organizasyona katılamayacak atletler arasında yer alıyor.

 Branşlar ve son şampiyonlar

14. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda erkekler ve bayanlarda branşlar ile Güney Kore’nin Daegu kentinde 2011 yılında yapılan son şampiyonada erkekler ve bayanlarda altın madalya alan isimler ve dereceleri şöyle:

Branşlar

Erkekler: 100, 200, 400, 800, bin 500, 5 bin ve 10 bin metre, 110, 400 ve 3 bin metre engelli, maraton, yüksek atlama, sırıkla atlama, uzun atlama, 3 adım atlama, çekiç, gülle ve cirit atma, 20 ve 50 kilometre yol, 4×100 ve 4×400 bayrak, dekatlon

Bayanlar: 100, 200, 400, 800, bin 500, 5 bin ve 10 bin metre, 100, 400 ve 3 bin metre engelli, maraton, yüksek atlama, sırıkla atlama, uzun atlama, 3 adım atlama, çekiç, gülle ve cirit atma, 20 kilometre yol, 4×100 ve 4×400 bayrak, heptatlon

Son şampiyonlar

100 metre: Yohan Blake (Jamaika) 9.92, Carmelita Jeter (ABD) 10.90

200 metre: Usain Bolt (Jamaika) 19.40, Veronica Campell Brown (Jamaika) 22.22

400 metre: Kirani James (Grenada) 44.60, Amantle Montsho (Botsvana) 49.56

800 metre: David Lekuta Rudisha (Kenya) 1:43.91, Mariya Savinova (Rusya) 1:55.87

1500 metre: Asbel Kiprop (Kenya) 3:35.69, Jennifer Simpson (ABD) 4:05.40

10 bin metre: İbrahim Jeilan (Etiyopya) 27:13.81, Vivian Jepkemoi Cheruiyot (Kenya) 14:55.36

Maraton: Abel Kirui (Kenya) 2:07:38, Edna Ngeringwony Kiplagat (Kenya) 2:28.43

3 bin metre engelli: Ezekiel Kemboi (Kenya) 8:14.85, Yuliya Zaripova (Rusya) 9:07.03

110 metre engelli: Jason Richardson (AB) 13.16, 100 metre engelli: Sally Pearson (Avusturya) 12.28

400 metre engelli: David Greene (İngiltere) 48.26, Lashinda Demus (ABD) 52.47

Yüksek atlama: Jesse Williams (ABD) 2.35, Anna Chicherova (Rusya) 2.03

Sırıkla yüksek atlama: Pawel Wojciechowski (Polonya) 5.90, Fabiana Murer (Brezilya) 4.85

Uzun atlama: Dwight Phillips (ABD) 8.45, Britney Reese (ABD) 6.82

3 adım atlama: Christian Taylor (ABD) 17.96, Olha Saladuha (Ukrayna) 14.94

Gülle atma: David STorl (Almanya) 21.78, Valerie Adams (Yeni Zelanda) 21.24

Disk atma: Robert Harting (Almanya) 68.97, Yanfeng Li (Çin) 66.52

Çekiç atma: Koji Murofushi (Japonya) 81.24, Tatyana Lysenko (Rusya) 77.13

Cirit atma: Matthias De Zordo (Almanya) 86.27, Maria Abakumova (Rusya) 71.99

20 kilometre yürüyüş: Valeriy Borchun (Rusya) 1:19:56, Olga Kaniskina (Rusya) 1:29:42

50 kilometre yürüyüş: Sergey Bakulin (Rusya) 3:41:24

4×100 bayrak: Jamaika 37.04 (dünya rekoru), ABD 41.56

4×400 bayrak: ABD 2:59.31, ABD 3:18.09

Heptatlon: Tatyana Chernova (Rusya) 6880 puan

Dekatlon: Trey Hardee (ABD) 8607 puan