SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Salzburg’un şifreleri

Son 5 sezondur Austria Wien forması giyen ve bir dönem Trabzonspor ile Beşiktaş'ta da oynayan Tomas Jun, Salzburg'un dikkat çeken yönlerini anlattı.

Güncellenme: 15:28, 29/07/2013
İşte Salzburg’un şifreleri

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda karşılaşacağı Salzburg, hafta sonu oynadığı karşılaşmada Austria Wien’i 5-1’lik skorla geçmeyi başardı. Son 5 sezondur Austria Wien forması giyen ve bir dönem Trabzonspor ile Beşiktaş’ta da oynayan Tomas Jun, Salzburg’un dikkat çeken yönlerini anlattı. Eurosport Türkiye’den Alper Aslan’a konuşan Tomas Jun, son maçın dışında Avusturya ekibinin transferlerini de değerlendirdi.

“Çok Hızlı atağa çıkıyorlar” Avusturya Ligi’ni geçtiğimiz sezon Salzburg’un önünde 5 puan farkla şampiyon tamamlayan Austria Wien’de Tomas Jun, takımına oldukça büyük katkıda bulunmuştu. Attığı goller ve yaptığı asistlerle Salzburg’un önünde şampiyonluğa koşan takımın en değerli oyuncularından biri oldu. Çek futbolcu Tomas Jun, son oynanan karşılaşmanın ve Salzburg’un transferlerinin ardından Avusturya ekibin Eurosport Türkiye’ye değerlendirdi. Tomas Jun, Salzburg’un çok hızlı hücuma çıktığını ve kendilerinin de bu hızlı ataklar karşısında çaresiz kaldığını belirtti.

“Ceza sahasında affetmiyorlar” Tomas Jun sözlerini şöyle sürdürdü. ” Salzburg çok hızlı atağa çıkan, kuvvetli ve genç bir kadroya sahip. Sahada olan oyuncuları birçok ülke takımından daha genç. Geçen yıldan bu sezona çok şey değişmiş. Kadroya 4 iyi oyuncu takviye etmişler. Bu yıl iyi işler yapabilecek bir yapıya sahipler. Ceza sahasına giridkleri an pozisyonlarını golle sonuçlandırıyorlar.

“Pas trafiklerine ayak uyduramadık” Orta sahada kısa pasları gayet iyi ve hızlı yapıyorlar. Onlara karşı kuvvetli bir pres uygulamazsanız oyunun tüm kontrolünü ele alırlar. Kanatları pek kullanmıyorlar. Tüm gol pozisyonlarını orta alanda kısa ve hızlı pasların ardından yaratıyorlar. İleri uçta kendilerine dar bir alan yaratıp oyunu orada oynuyor ve rakibi de güçlü presiyle oradan çıkarmıyorlar.

“Soriano ve Kampl’a dikkat!” Ceza sahasında ve 18’e yakın bölgelerde ispanyol golcüleri Soriano’ya çok dikkat edilmeli. İnanılmaz zeki ve futbol becerileri kuvvetli bir futbolcu. Takımın yıldızı ve harekete geçiren lideri pozisyonunda. Kampl ise sezon başında hazır olmayan defanslara oldukça zor anlar yaşatacak kadar hızlı. Süratiyle oyunun dengesini değiştirebilir, kontra ataklarda rakibi zor durumda bırakabilir.

“Defans hatları zayıf” Salzburg klasik Avustuya Ligi takımlarının yaşadığı problemleri de yaşıyor. çok iyi hücum oyuncularınız olmasına rağmen bir o kadar da yavaş ve hata yapabilen defans oyunculaırnız olabilitor. Salzburg’un da defansında anlaşma ve topa kimin müdahale edeceğini kestirememe problemleir var. Ayrıca ileri uçta çok kalabalık pres yaptıkları için topu hızlı dolaştıran rakipoler, Salzburg’un geniş boşluklarından yararlanabilir. Salzburg gol atmaya da yemeye de çok yatkın bir takım. Fenerbahçe’nin kadro kalitesi ile tura daha yakın olduğunu düşünüyorum. Geçen sezon yakaladıkları başarıları ortada”.

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında çarşamba akşamı Avusturya’da Salzburg ile karşı karşıya gelecek. Mücadele saat 21:30’da başlayacak.

(Eurosport)