SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA tarafından geçmiş yıllarda hayata geçirilen çizgi hakemi  uygulaması, Türkiye’de de devreye giriyor. Bu kapsamda, maçı yöneten hakem sayısı  4’ten 6’ya çıkarılacak.

Maç boyunca iki hakem, kale çizgilerini kontrol edecek ve topun  çizgiyi geçip geçmediği konusunda orta hakemi uyaracak.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya  Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çizgi hakemi uygulaması kapsamında eğitim  çalışmalarına başladıklarını anlattı.
Sezon başlamadan tüm hakemlerin bu uygulama için hazır hale  getirileceğini belirten Alp, “Gerçekten bunun için çok çalışıyoruz. Yepyeni bir  sisteme geçiyoruz artık. Bu sisteme geçmeden önce çok iyi hazırlanmamız lazım.  Bunun da çalışmalarını yapıyoruz. Artık saha çalışmalarına başladık” dedi.
UEFA’dan gelen iki uzmanın bu konuda eğitim verdiğini dile getiren  Alp, “Yapılması gerekenleri ve kuralları öğrettiler. Lig başlamadan önce tüm  hakemlerimiz, konuyla ilgili olarak hazır hale gelecektir. Hakem hatalarını en  aza indirmeye çalışıyoruz ve çizgi hakemi uygulaması da buna önemli katkı  sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
“Hakem hataları asgari düzeye inecek” 
Alp, çizgi hakemi uygulamasında, hakemlerin saha içinde görev  dağılımını çok iyi yapması gerektiğini vurgulayarak, Türk hakemlerinin bu  uygulamayı çok iyi şekilde hayata geçireceğine inandığını kaydetti. Türk hakemlerinin başarılı olduğuna dikkati çeken Alp, şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız, maçlarda öğrettiğimiz şekilde görev dağılımını  yaparsa hakem hataları en asgari düzeye inecektir ama futbolda hata elbette  olacaktır. Hatanın fazla olup olmamasına göre hakem başarısı ön palana çıkıyor.  Bizim de en büyük hedefimiz hakem hatalarını en aza indirebilmektir. Çizgi hakemi  uygulaması da bunun için önemli. Hakemlerimiz kabiliyetli ve bu işin üstesinden  geleceklerdir. Son 2 yıldır UEFA tarafından çok önemli maçları Türk hakemlerimiz  yönetti. Türk hakemleri, ciddi manada Türk futbolunun çok önünde. Bunu herkes  görüyor.”