SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 27 Temmuz günü Siyah Beyazlı takımın Avusturya’nın Lienz bölgesinde gerçekleştirdiği sezon öncesi hazırlık kampını ziyaret etti. İngiltere Premier Ligi takımlarından Southampton ile Beşiktaş arasında oynanan ve Siyah Beyazlıların 3-1 kaybettiği hazırlık maçını da izleyen Orman, karşılaşma sonrası basın mensupları ile bir araya geldi. Takımın kamp yaptığı otelde gerçekleşen iftar yemeği sonrası Beşiktaş’ı takip eden muhabirlerle sohbet eden Orman, önemli açıklamar yaptı.

“ENERAMO İLE ANLAŞMA İMZALADIK”

Orman, ilk olarak Micheal Eneramo transferinin tamamlandığını açıkladı. Nijeryalı futbolcunun kalbi ile ilgili yapılan kontrolleri sonrası futbol oynamasında bir sorun olmadığı ve Eneramo ile resmi sözleşmenin imzalandığını belirtti.

Başkan Orman yeni sezon öncesi yaptıkları transferler ile kadrolarını genişlettiklerini söylerken, birçok pozisyonda alternatifli bir kadro oluşturduklarını belirtti. Orman ayrıca yeni stat inşaatı için maddi kaynağı büyük oranda bulduklarını söyledi.

“Yeni sezon öncesi transferlerimizin önemli bir bölümünü gerçekleştirdik. Birçok pozisyonda alternatifli bir kadro oluşturduk. Mesela forvet hattında Almeida, Mustafa, Ömer ve Eneramo ile birlikte dört seçenek var. Bugüne kadar toplam yaklaşık 10.5 milyon Euro harcama yaptık. Ancak bu transferleri konuşmak kolay ama gerçekleştirmek kolay olmuyor. Bir yandan kulübün mali işleri, bir yandan transferler, diğer yandan yeni stadyum için harcamalar var… Stat inşaatının minumum maliyeti 80 milyon Dolar. Bu rakamın bir kısmını yeni sponsorumuz Vodafone’dan, bir kısmını da yapacağımız yeni projelerle karşılayacağız. Stat ile alakalı kaynak bulmak zor değil ama ben Vodafone ile yaptığımız 10 senelik anlaşmayı kırdırmayacağım. O anlaşmaya dokunmayacağız. ”

KAPTANLIK KONUSU

Teknik direktör Bilic’in talebi, üzerine takım kaptanının değişmesi konusu hakkın gelen bir soruya ise Orman şu cevabı verdi.

“Bu takımın futbol direktörü Önder Özen’dir. O’nun bu konuda bize vereceği rapor önemlidir. Bu konunun detayını bilmiyorum. Futbolculuk profesyonel bir iş ve herkes işini yapmak zorunda. Kimsenin küsme veya darılma gibi bir lüksü olamaz.”

“Bunlar o dönemde Uganda’da yöneticilik yapmıyorlardı”

UEFA’nın verdiği 1 yıl Avrupa kuplarından men cezası sonrası CAS’a başvuran Siyah Beyazlı kulüpte Başkan Orman, CAS yetkilileri ile görüştüklerini ve 30 Ağustos’ta açıklayacaklarını belirttikleri kararın 28 Ağustos’ta açıklanması için istedikleri değişikliğin kabul edildiğini söyledi. Orman Beşiktaş’ın UEFA’dan aldığı ceza sürecinde birçok yanlış bilginin ortaya atıldığını da söylerken, geçmiş dönemde yöneticilik yapan bazı isimleri eleştirdi.

“Beşiktaş Kulübü geçen sezon yalan beyandan dolayı ceza aldı. Şimdi konuşan cesur yürekli arkadaşlar neredeydi? Neden o zaman sus pus olmuşlardı. Bunlar Uganda da yöneticilik yapmıyorlardı. O dönemde neden konuşmuyorlardı. Her gün televizyon ve radyolara çıkarak konuşuyorlar. Benim CAS’dan umudum var. Çünkü daha yargılama tam olarak bitmeden, yargı kararını göstererek ceza vermek CAS’dan dönebilir.

“1963 senesinde yapılan yeri yıkıyoruz. Biz daha o bölgede temelin altına inmedik. Temelin altına inmediğimiz bir yerde nasıl bir şey çıkabilir”

Orman İnönü Stadı’nın yıkım işlermnleri sırasında ortaya çıkan konulara da şu cevapları verdi.

“Yıkılan yer belli. Neresini yıkıyoruz? Tribünü yıkıyoruz. 1963 senesinde yapılan yeri yıkıyoruz. Biz daha o bölgede temelin altına inmedik. Temelin altına inmediğimiz bir yerde nasıl bir şey çıkabilir. Oradan çıksa çıksa lavabo çıkar. Eğer zeminden aşağıya inseydik ve orada bir şey çıksaydı tamam, üzerine konuşabilirdik. Ben Beşiktaş Kulübü Başkanıyım ve ilk günden itibaren dediğim bir söz var. Kimse bana bugüne kadar stadın farklı bir yerde yapılması konusunda imada bile bulunmadı. Size başka bir yerde stat verelim de, gidin orda oynayın diyen olmadı. Böyle bir konuşma dolaylı bile geçmedi. Bunu Beşiktaşlıların dışında kimse konuşmuyor. İşte şöyle oldu, stat gidiyor, yok efendim Kazlıçeşme’de oynayacakmışız… Bunu insanlar neye göye söylüyorlar bilmiyorum. Şimdi yeni bir laf daha çıktı. Stat bir senede bitmez. Tamam bir senede bitmedi diyelim. Bir işe başladık. Bu işi bir senede nasıl yapacağız diye konuşacağımıza, kompleksli bazı insanların açıklaması ile olumsuzluklar ortaya çıkıyor. Stadın inşaatı konusunda eylül ayı sonu için temel atma töreni düşünüyoruz. Stadın üstünü de tamamen kapatacağız.”

Orman ayrıca önümüzdeki haftadan itibaren ofisini inşaat alanına taşıyacağını, eski açık bölümünde kalan ve yıkıma girmeyen kulede kuracağı ofis ile 24 saat inşaatı kontrol edeceğini söyledi.