SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Terim’in yeni planı

Selçuk ve arkadaşlarının skora katkısı azaldı, Terim yeni sezon planını hazırladı... Hücum oyuncuları paslarıyla orta sahayı besleyecek ve gol yükü eşit dağılacak

Güncellenme: 08:28, 28/07/2013
İşte Terim’in yeni planı

Geçen sezon ligde 66 gol atan Galatasaray'da fileleri 24 kez havalandıran Burak Yılmaz ‘ kral' olmuştu.Diğer forvetler Umut 12, Drogba 5, Elmander 4 defa ağları sarsmıştı. Orta saha ise skora beklenen katkıyı yapamamıştı. Selçuk İnan 6 golde kalmış, onu 3 golle Sneijder izlemişti. Melo, Yekta, Emre ile Amrabat da ligde 1'er kez gol sevinci yaşamıştı. Yani 34 haftada atılan 66 golün sadece 13'ü orta sahadan geldi. Selçuk ve arkadaşları, gol yükünün yüzde 19'unu çekmiş oldu. İki sene önce farklıydı!

Oysa ki 2011-12 sezonunda tablo çok farklıydı. Selçuk-Melo ikilisi skora daha fazla katkı yapıyor, sarı-kırmızılı takımda gol yükü eşit dağılıyordu. Süper Final'le birlikte ligde oynanan toplam 40 maçta kaydedilen 78 golün yüzde 46'sı (36 gol) orta saha imzalıydı.

Bu gerçeği öz ardı etmeyen teknik direktör Fatih Terim, orta saha oyuncularının üstüne titriyor. Terim, talebelerinden daha çok hücumu düşünmelerini ve kaleye daha çok şut çekmelerini istedi. İmparator forvetlerini de uyardı.

Sırtı dönük top aldıklarında Drogba-Elmander-Burak- Umut dörtlüsünden arkadaşlarına duvar olmalarını isteyen Terim, böylece orta sahanın skora daha fazla katkı yapacağını düşünüyor.