SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, stattan transferlere gündemdeki konuları Lig Tv’deki röportajında değerlendirdi.

İnşaatın durdurulduğu söyleniyor. Son durum nedir? Şimdi Beşiktaş camiası malesef ki, çok fazla derecede yalana inanmış vaziyette. Bürokratlarımız da aynı şekilde bir dedikodudan hemen bir şey çıkartıyorlar.Şu anda sadece siz de gezerken gördünüz Beşiktaş’ta bizim yıktığımız yer, yeni açık tribünü ve 1963 senesinde yapılmış. Daha yeni 1963 senesinde yapılmış temeli kazıyoruz. 1963 senesinde yapılan bir yer nasıl tarihi eser olur, onu insanlara sormak istiyorum. Böyle birşey yok tarihi eser nerede çıkar zeminden, aşağıya ineriz o zaman tarihi eser çıkar, bir şehir veya tarih çıkar, doğrudur, ama biz daha zemindeyiz, hiç aşağı inmedik. Sadece yeni açığın şu ana kadar temellerini kırdık. Bugün yüksek anıtlar kurulunu da davet ettim, siz de bir bakın, kendiniz de bir gözünüzle görün. Geldiler zaten, bir kaşık suda fırtına çıkıyor. Fazla derecede yalana inanıyorlar. İyi yalana da inanıyorlar kötü yalana da inanıyorlar. Ben şimdi bir demeç versem. Atıyorum şuradan bir görüşme yaptık 500 milyon dolar geliyor desem inanıyorlar. Kimle yaptın ne görüşmesi diye sormuyorlar, ona da inanıyorlar. İnönü Stadı burdan gidecek, özellikle eski yönetimlerin kalıntılarından çok fazla laflar diyorlar, yazık beşiktaşlı insanlara. Yani ayıp.. Seneler boyu bu insanları ‘yapacağız, edeceğiz’ diye maketlerle kandırdılar izin bile almadan buraları tuttular. Ben ve arkadaşlarım yönetime geldikten sonra biz bütün buranın projelerine sıfırdan başlayarak, Allah razı olsun başbakanımızdan izinlerimizi aldık bütün işlemleri bitirdik, yıkıma başladık. Şimdi, en başta yıkamazlar, sonra yapamazlara sonra bir senede bitiremezlere hep böyle olumsuzluklara bir yalan üzerine binaları inşa ediyorlar. Benim bunu, babama, çoçuklarıma birşey yaptığım yok; Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne yapıyoruz. Biz bunu Beşiktaşlılar için yapıyoruz. Bize bu konuyla alakalı destek olunması  gerektiğini düşünüyoruz. Beşiktaş camiasının arkamızda durması gerekirken  malesef,  bu dedikoduların çoğunu da Beşiktaşlılar çıkardı. Ben bilerek konuşuyorum, sırf yalan üzerine  bir seçim geçirdik. Seçimde mağlubiyet alanlar böyle şeyleri çıkartıyorlar. Allah’a havale ediyorum ne diyim statta bugün bu konser bitecek. Konseri anlatayım: İstanbul’da yaz konserlerine ve kış için alanlar var daha evvelden burda Kuruçeşme Arena vardı.Yaz konserleri genelde orada veriliyordu orası kapandı. Biz de stratejimizi buna göre yaptık, dedik ki burası bir tek futbol alanı açısından değil konser açısından da güzel bir alan olsun ve biz stadyum gelirimiz dışında dış gelir olsun, ocak ayında bir anlaşma yaptık veda konseri ve isim haklarıyla alakalı böyle bir karar aldık Vodafone ile bu çok etkili oldu. Biz doğru bir strateji yaptığımıza inanıyoruz. Sonuç olarak bu konserleri veriyoruz. Bakmayın arada bir gezi parkı olayı oldu, şu anda sonucuna doğru geliyoruz.

Başkanım sizin bir açıklamanız vardı; “Yavaş gidiyoruz” diye.

İnşaat oturmuyor, kadromuz da tam oturmadı. Engeller çok fazla derecede bizim arkada yapacağımız yer  Büyükşehir Belediyesi’nin binaları var. Oranın yıkılması lazım o görüşmeler uzun sürdü. Önümüzdeki hafta binalar da oradan kalkacak ve inşaat başlayacak. Bu tarafta harfiyat kamyonlarının yol engeli izin almaları artık bütün bunları aştık. Önümüzdeki haftadan sonra çok hızlı olacağız.

Başkanım, 15 ayda bitireceğiz sözü verdiniz. Bitecek mi ?

Yok yani o olumsuzlukları kapatacağız. Hayat mazeret uydurma değil çözüm bulma sanatı. Bu stadyumu babama yapmıyorum. Beşiktaşlıların ve devletin stadı, şahsi menfaat yok. Hiçbir yerde oynamaya izin vermediler. Rakiplerimizin stat gelirleri ortada, şimdi futbol ambiansına ihtiyacımız var bizim. Biran önce evimize dönmemiz lazım, evimize dönebilmemiz için de bu stadı hızlı yapmamız lazım. Beşiktaşlıların bana ve arkadaşlarıma ‘biz size nasıl katkıda bulunabiliriz” demelerini beklerken “Bitmez, etmez, yapamayacaklar” ifadelerine gerçekten çok üzülüyorum.

Biz bu kadar emek verirken ve herkesin hayalinde olan bir şeyi herkese göstermeye çalışırken, böyle konuşulması ayıp. Böyle konuşan Beşiktaşlıların da Beşiktaşlı olduklarına inanmıyorum bunları Beşiktaş’ın iktidarından faydalanmak isteyen asalaklar olarak görüyorum. Tek işlerinin de bu olduğunu düşünüyorum.

Başkanım, stat konusunda Fenerbahçe’ye ve Galatasaray’a kırgın mısınız?

Fenerbahçe camiası ve başkanı esas itibariyle çok yardımcı oldular. Her ne kadar her taraftan bizim stadımıza oynamak istesinler bizim taraftarımızdan tepki gelir, ama biz kulübü idare eden kişiler olarak istiyoruz deseler de, statta Beşiktaş 30 maç, Fenerbahçe 30 maç, oynadığı zaman bunu çimin kaldıramayacağını, bunun yerine ligin yarısını Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda yarısını da Galatasaray’ın TT Arena’da oynadığımız taktirde yardımcı olacaklarını söylediler. Özellikle Aziz başkan (Yıldırım) büyük destek verdi. Biz de bu konuyu Galatasaray ile konuştuk. Galatasaray cephesinde daha farklı düşünceler ortaya çıktı. Bizim bunu genel kuruldan geçirmemiz gerek, dediler. Ben de iştirak etmedim, çünkü biz bir yer kiralamıyoruz. Biz nasıl konserlere veriyorsak hizmet karşılığı veriyoruz. Kira kontratı yapmıyoruz. Galatasaray’da nasıl Türkiye Olimpiyatları’na stadı verirken AKP genel seçimleriyle alakalı toplantısına verirken, bu genel kurul kararıyla verilmediyse, bize de öyle verilmeyeceğini, stadyum kiralamadığımızı ayrıca bir günlüğüne hizmet aldığımızı söyledik. Çünkü biz orada yedi maç oynayacaktık. Fakat genel kurulu Beşiktaş olarak böyle bir şeyi kabul etmedik. Biz Türkiye’nin en büyük camiasıyız. Bu yaklaşım bizi üzdü, yapacak birşey yok. Hayat uzun bir maratondur, 100 m olanlara bakmamak lazım. Maratonun sonu önemli, 110 yıllık camiayız biz. Galatasaray da bizim ezeli rakibimiz, aynı zamanda dostumuzdur. Beni şahsen üzdü, ama biz ilişkilerimize devam edeceğiz.Olimpiyat Stadı’na metro açıldı fakat orada bir futbol ambiansı yok. Özellikle futbol heyetimiz Slaven Bilic ve Önder Özen, futbol ambiansı olan bir stat olmasını istediklerini ifade ettiler. Biz de Kasımpaşa’ya müraacatta bulunduk. Onlar da kabul ettiler.Orada yaklaşık 13-14 tane maç oynayacak geri kalanı da Olimpiyat Stadı’nda oynayacağız. Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda bilet satmıyoruz. Hepsi kombinedir. Yaklaşık 3 gündür satıyoruz. Kongre üyelerine ve Kart 1903 sahiplerine yaklaşık %40’ı satılmış vaziyette.  İyi gidiyorlar ve Beşiktaş bu sene çok iddialı bir kadro kurdu. Yaklaşık 7-8 transfer yaptık. Çok önemli  oyuncular aldık direk oynayacak oyuncular aldık ve iddialıyız.

Fenerbahçe ve Galatasaray size stadınızı kullanma talebinde bulunsaydı ne derdiniz?

Bu iş artık geçtiği için söylüyorum gönül rahatlığıyla, kesinlikle evet derdim. Çünkü sevgi, dostluk, ezeli rekabet, ebedi dost kulübüz, diyoruz ya bunlar lafla olan şeyler değil. Büyük bir keyifle yardımcı olmaya çalışırım. Galatasaray’ın Özhan abinin (Canaydın) döneminde Beşiktaş’tan bir stat isteği olduğu yalandır. Çünkü ben o zaman tesislerden sorumluydum. Hiç böyle bir konuşma geçmedi. Benim bilmediğim bir konuşmamı geçti diye Serdar Bilgili’ye sordum, o da “Yok, böyle bir konuşma geçmedi” dedi. Fenerbahçe’nin ve başkanının bu duruşuda taktireşayandır. Bizim açımızdan da çok etkileyiciydi.

Slaven Bilic’in ‘Şampiyonlukta Fenerbahçe ve Galatasaray kadar favori değiliz’ demesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim hepsinden daha fazla şampiyonluk iddiamız olduğunu düşünüyorum. Çünkü geçen sene üçüncü olan takımımızdan üç kişi ayrıldı. Kim bunlar, kalecimiz santrafor da ilk devre Batuhan vardı, ikinci devre Niang. İkisini düşünecek olursak, bir de sağ bek oynayan Hilbert. Genç bir milli bir kaleci aldık, orta sahaya Sezer Öztürk’ü aldık. İleriye sağ tarafa Gökhan Töre’yi aldık. Santrafor mevkine Ömer Şişmanoğlu’nu aldık, Enaramo’yu aldık. Bir çok transfer yaptık, bunların hepsi direk takımda oynayacak futbolcular.

Biz önümüzdeki sene daha iddialı ve yedek kulübesinde çok adamımız bulunmakta.1 veya 2 takviye yapmayı düşünüyoruz, hangi mevki olacaklarını teknik ekibe sorun cevaplarını bildiğim halde Önder hocayla konuşuyoruz. Herhalde Almedia’nın sözleşmesi kısa sürede sonuca ulaşır. Fernandes’in sözleşmesini uzatmak istiyoruz. Bu da inşallah sonuca ulaşır, çok kabiliyetli futbolcularmız var. İyi gidiyoruz iyi bir takımımız var.

Ronaldinho var mıydı?

Vardı. Ben bunu seçim öncesi söyledim. Beni tanıyanlar bilir, taraftara şirin gözükmek için böyle işlere girmem. Beşiktaş’a Ronaldinho gibi bir oyuncunun gelmesini isterim, ama 15 milyon Euro’luk bir maliyetin Beşiktaş takımının, takım maliyeti 25 miyon Euro olduğunu düşünecek olursak, Ronaldinho’nun nasıl bir hayal olduğu aşikardır. Biz indiririz, sponsor buluruz dedik ama istediğimiz seviyeye gelmeyince olmadı. Taraftarımızı da beklenti içine sokmak istemiyorum. Ben yapamayacağım hiçbir şeye söz vermem. Böyle bir şeye de söz vermedim. Bu gibi yalanlar bana ait değildir. Seçim öncesi Eto’o geliyor dediler, ne Eto’o ile bir görüşme var ne de başka bir şey. Ben de böyle bir şey olmaz.

Peki Adebayor?

Adebayor esasında ilgilendiğimiz bir oyuncu tabi o da Almedia ile alakalı o da Beşiktaş takımında kalmak istedi o konu netlik kazanırsa ona göre stratejimizi belirleyeceğiz. Bu hafta sonu Almedia sonuçlanır. Biz satmak istemiyoruz, çok kabiliyetli oyuncu ama kendi idmanlarını çok fazla yapmıyor. Onun içinde sözleşmenin maddelerini değişmek istiyoruz. Karşılıklı mukellefiyetlerimizi yerine getirmemiz gerekir. O da bizim şartlarımıza uyarsa sözleşmeyi imzalamak istiyoruz.

Beşiktaş kaptanını değiştirdi sizin haberiniz var mıydı?

Hayır. Bu bir futbol oluşumu futbolun orada profesyonelleşme var. Biz bu konulara girmiyoruz. İbrahim Toraman benim sevdiğim bir oyuncumuzdur. Takımda %100 kazanılması gerektiğini düşünüyorum. Hafta sonu kampa gideceğim. İbrahim ile konuşacağım. Ben veya yönetimle alakalı bir şey varsa yalan.

Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Standı’nda oynayacaksınız. Bazı sesler geliyor, kavga olur, gürültü olur diye. Bu sizi rahatsız ediyor mu?

Etmiyor. Biz de çatlak sesten başka birşey çıkmıyor.Sıkıntılar vardır biz misafir gidiyoruz. Sonuçta misafir gidilen her yer ev sahibine sıkıntı çıkartır. Sayın Başbakan çok büyük destek verdi. Sayın Başbakan adam gibi adamdır. Ağzından çıkan hiçbir lafta geri adım atmaz. “Bu stat yıkılacak, yerine yenisi yapılacak.” dedi. Bizim taraftarımız da başbakanımıza karşıymış gibi bu gezi  parkına bağlanıyor. Gezi olaylarını Beşiktaş taraftarı organize etmedi, bizimle alakası olan birşey değil. Bizim maçlarımız gayet sükünet içersinde geçecek. Beşiktaşlıların da başbakanlarıyla bir sıkıntısı yoktur. Biz oraya bir siyaset yapmaya değil, takımımızı desteklemeye geliyoruz. Bizim taraftarımızı doldurup, bölücülük yapmaya kimse çalışmasın. Ülkemizde yapıldığı gibi, biz futbol, basketbol oynuyoruz. Siyaseti burada değil başka yerlerde yapsınlar.

 Kasımpaşa yöneticilerinden yardım gördünüz mü?

Yok çünkü ne maddi ne de manevi bir beklentimiz oldu. Biz “Stadınızı kullanabilir miyiz?” dedik. Onların da parasal beklentisi oldu. Biz bu beklentilerini kabul ettik. Ondan sonra statta her hangi rahatsız edici bir olay çıkarsa diye kendileri madde koymak istediler. Biz de doğal karşıladık ve taraftarımıza güvendiğimiz için onları kabul ettik. Bir engel çıkarmadılar. Her ihtimali, her olasılığı değerlendirmek zorundayız yani. Hesap veren insanlar olarak bizi “Şu neden yapılmadı” dedirtmedik.

Son olarak camiaya bir mesajınız var mı?

-Ben kulübün başkanıyım. Bu güne kadar hiç yalan konuşmadım. Bu stat benim hayalim. Burada iktidar mücadelesi yapıp bu işi de ona malzeme yapmak çok ayıp. Benim dilimde tüy bitti. Malesef bunlar devam ediyor. Gerçekten sıkıldım. Herkes işine gücüne baksın. Biz bu stadı bir senede tamamlayacağız. Herkes yeni stadımıza gelecek. Kimseyle sorunumuz yok. Sponsor bulamaz dediler, önümüzdeki hafta imzalayacağız. Yalanlara inanmasınlar ve gece gündüz Beşiktaş için çalışıyoruz. Ben bir senedir cumartesi – pazar dahil -bir geçen hafta iki gün yaylaya gittim. Bunun haricinde kutsal topraklara gittim-  tatil yapmadım. İnşaatlarla uğraştım.  Biz  buraya emeğimizi, alın terimizi koyuyoruz ve bir isteğimiz var. Beşiktaşlılar yönetimlerine sahip çıksınlar. Bu işkembeden atanlara da ağızlarının paylarını versinler. Beşiktaş’ın ne Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı ile ne de kimseyle sorunu vardır. Burası siyaset yeri değildir. Bize en büyük desteği başbakan vermiştir. Herkes işine gücüne baksın.  Biz de işimize gücümüze bakalım, hızla rakiplerimizle aramızdaki farkı kapayalım.

Ne kadar sürede kapayacağınızı düşünüyorsunuz?

-Önümüzdeki iki sene içerisinde  sıfırların üstüne geçeriz. Ben inşaat mühendisiyim her an stadın içinde olmalıyım geceleri de burdayım sahuru da bazen burada, büfede yapıyorum. Çok sevmiyorum bunları konuşmayı… Beşiktaşlı kardeşlerimiz buraya gelsinler, biz buraya emek verdik. Zaman harcasınlar, hemen bitirelim. “Başkan stadı da tamamlarsa, çivi çakar Süleyman Seba gibi uzun süre kalır” diyorlar, ben hiç uzun süre başkanlık yapmayı düşünmüyorum Bunu da ifade ettim. İki dönem başkanlıktan sonra ara verilsin diyen benim. Son dönemim değil ama altı seneden fazla yapmayı düşünmüyorum. Ailem zedelendi ve işlerim zedelendi. Beşiktaşı buhranlı günlerden güneşli günlere göstererek, Beşiktaş’ı yönetebilcek bir başkana bırakırım.

Beşiktaş’ın Avrupa’da kupa kaldırması sizin hayaliniz mi?

-İnşallah… Bir süre vermeyeyim ama Beşiktaş UEFA’da sürekli kupa kaldıran bir kulüp haline gelecek. Popularite için çok kayıplar verdik, ama artık doğru yola yavaş yavaş giriyoruz. 15 ayda yüzde 15′ ini çözdük daha yüzde 85 duruyor.