SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Miroslav Stoch!

26 Temmuz 2013

Son 3 senede hem kamuoyu hem de yetki sahipleri tarafından en çok şans verilen isim kim derseniz cevap belli; Miroslav Stoch. Son 3 senede, verilen tüm şanslara özel hayatındaki özensizliği ve sahadaki kopukluğuyla en çok ihanet eden kim derseniz de cevap belli; Miroslav Stoch!

ARTIK YETER

Bu yazıyı neden yazıyorum peki? Neden şimdi? Açıklayayım; daha önce pekçok kez ilginç fotoğraf paylaşımlarıyla gündeme geldi “Mino”… Fakat geçtiğimiz günlerde patlak veren video görüntüleriyle adeta kendi rekorunu egale etti. İsteyen bu görüntüleri internette arayıp izleyebilir ama tavsiye etmem.

ZAFER İŞARETİ!

Bu olayın iki boyutu var; 1- Elbette o “münasebeti” kameraya çekip internete salınmasına izin veren ya da ihmal yüzünden elden kaçıran kişi suçlu. 2- O an kendisinin kameralara çekildiğini bilen ve hatta objektife zafer işaretleri yapan Stoch daha da suçlu. Kitleler ve büyük sorumluluklar taşıyan kişiler hayatında belirli bedeller ödemek zorunda. Eğer bunu ödemiyorsa da ortaya koyduğu performansa bakılır. O da eksinin altındaysa kulübün kapısı ve tek gidişlik bilet açıktır! Yoksa kendine verilen şansları iyi kullanabilse, isterse imza törenine Mino da elinde sigarayla gelsin. Ayağa kalkar ve şapkamı çıkartıp alkışlarım!

1.TORBA

Stoch, Chelsea'de merakla beklenen ama bir türlü tutunamayan bir adamdı. Twente'ye 1 yıllık kiraya verildiğinde ise oyun ve fizik yapısından dolayı Hollanda futboluna kolay uyum sağladı. Sonrasında ise Fenerbahçe mace-rası başladı. Fakat Stoch, ne sahada ne de saha dışında hiçbir zaman bileklerinin kıvraklığı ve vücudunun çevikliği kadar akıllı bir adam olamadı. Kendi jene-rasyonundan birçok isim şu an dünya futboluna damga vuruyor ve potansiyel yetenek olarak hiçbirinin Stoch'la arasında uçurum yok. Fakat Stoch, “Şampi- yonlar ligi 1. torba elemelerine” bir bardaki kadınla ayaküstü girerken, Kagawa, Hazard, Shaqiri ya da De Bruyne bu işlemi her yıl Nyon'daki UEFA merkezinde yaşıyor.

+18

Stoch'un sorunu belki çocukluğunda yaşadığı temel eğitimsizlik ve Çek Cumhuriyeti'nin parçalanmasıyla yaşanan bireysel yan etkilerdendir. Belki Stoch futbolu sevmiyordur. Belki de büyük bir aşk acısı var. Bilemeyiz. Ve aslında bunlar hiç kimsenin sorunu da değil. İki yol var bu bağıra bağıra sönen yıldız için; ya ona nefes aldırmayacak bir terapist ya da Sabiha Gökçen Havaalanı. Zira üzüleceğini sanmıyorum; İstanbul'da +18 film çektiği yabancı kızlar, dünyanın her yerinde zaten çokça var!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek