SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Her futbolcunun koşu mesafesini 12 kilometreye çekmeye çalışan İmparator'un başı ‘Kral' ile dertte… Terim “Sen 5 metre koşmazsan, takım 80 metre koşmak zorunda kalıyor” diyerek Burak'ı ikaz etti!

Galatasaray'da yeni sezon yaklaşırken teknik direktör Fatih Terim'in üzerinde en çok durduğu konuların başında ‘koşu mesafesi' geliyor. Sahanın her yerinde baskı isteyen ve pozisyonlarda rakibe karşı ‘kalabalık' olmanın yolunun ‘koşmaktan' geçtiğini söyleyen İmparator, oyuncularından saha içinde daha fazla fedakarlık bekliyor. Birçok isim İngiltere kampında sarı-kırmızılı çalıştırıcının istediklerini harfiyen yerine getirirken, Burak Yılmaz henüz beklentilerin çok uzağında.

Terim dünkü çalışmada da oyunu durdurarak topu kovalamayan Burak'a uyarılarda bulundu. Başarılı hoca “Sen 5 metre geri koşup fedakarlık yapmazsan, takım 80 metre koşmak zorunda kalıyor” diyerek Kral'ı ikaz etti. Bu sahne akıllara ‘Nefes' filminde komutanın “Sen uyursan hepimiz ölürüz” konuşmasını getirdi.

Peki Burak neden teknik direktörü Terim'in bu basit gözüken isteğini sorgu-sualsiz yerine getirmiyor? Bunun iki cevabı var:

1-Fiziksel olarak hazır değil. 2-Kendisini gol pozisyonlarına güçlü saklamak istiyor.

NEDENİ, GOLCÜ EGOİZMİ

İlk şıkkın ihtimali yok denecek kadar az. Tatilde dahi kendine çok iyi bakan Burak Yılmaz fiziksel açıdan hiçbir sorun çekmiyor. Ancak her golcüde olan egoizm, Burak'ı da etkisi altna alıyor. İki sezondur ligde krallık tacını kimselere bırakmayan yıldız forvet, pozisyonlarda doğru ve sert şut için gücünü korumayı tercih ediyor.

TELEFONDA DA SÖYLEMİŞTİ…

Fatih Terim, Burak Yılmaz'ı daha çok koşması konusunda sürekli uyarıyor. Bunu televizyonda bile dile getirmişti. Burak Yılmaz ile Selçuk İnan şampiyonluğun ardından Mayıs ayında Lig TV'de katıldıkları programda mutlu sonla noktalanan sezonu anlatıyorlardı. O sırada telefonla canlı yayına bağlanan Terim “Seneye Burak'ı çok önemli sürprizler bekliyor. 10 kilometreden aşağı koşmayacak. Ben ondan yapamayacağı şeyleri istemiyorum” demişti.

YENİ TRANSFERLER SEMİH-MELO 

Cimbom'un idmanı her geçen gün kalabalıklaşıyor. Mangal yaparken gözüne isabet eden kıvılcım nedeniyle tedavi gören Semih, düz koşularını tamamlayıp takıma katıldı. Transferi geç biten Melo da ısınma, açma ve germe idmanlarını arkadaşlarıyla yaptı.

Egehan ŞENGÜL /  Fotoğraflar: Yasin YILDIRIM / AMK