SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

SEZONA yine muhteşem başladı F.Bahçe. Ballı kaymaklı! Önce UEFA çıktı yepyeni sopasıyla. Ardından kimsenin anlamadığı bir sürecin içine girdi kulüp CAS'ta. Kaymak kısmı da Yargıtay Savcısı'nın onama talebiydi. Hal böyle olunca sahaya konsantre olmak isteyen F.Bahçeliler, spor hukuku üzerine yeniden doktoraya başladı.

OYSA artık kimse ne UEFA ne CAS ne de mahkeme kelimesini duymak istiyor. Ama ne yazık ki koskoca camia, futbolu ‘acılara tutunmak' olarak benimsemiş durumda.. En kötü gün bugünse, son sözümüz F.Bahçe, dar ağacında olsak bile…

SADECE taraftara değil, sahada arma uğruna bir şeyler yapmaya çalışan şu futbolculara da yazık. Her sezon bir şeyleri ispatlamak zorunda bırakılıyorlar. Adamlara bir gün ‘Avrupa yok, şampiyon olup cevap vereceğiz' diyorlar, sonra ‘Devler Ligi'nde F.Bahçe'nin gücünü göstereceğiz.' Ve yarın ne diyecekleri de meçhul. Bir yönetim ya buna dur diyecek ya kendisine. Çünkü burası bir futbol kulübü…

TAMAMEN lige konsantre olmuş bir takım, şimdi 31 Temmuz'daki Salzburg maçı için aralıksız çalışıyor. PSV önünde de, ‘Acaba biz ne yapabiliriz?'i denedi F.Bahçe. Sahaya 7 yabancıyla çıktı. 4-1-4-1 gibi dizildiler oyunun başında. İlk 2 hazırlık maçının aksine topu tanıyan, bilen bir takım olunca karşıda 4'ler olmadı haliyle.

Yaratamamak…

ERSUN Yanal en çok orta saha seçiminde zorlanacak gibiydi. Yok öyle bir şey! Şansına o kadar uçlarda form sergiliyorlar ki, formayı kendileri alıp bırakıyorlar. Örneğin Emre maç ritmini yakalamamış durumda. Cristian'ın zaten gününü bekleyeceksin. Dün o günlerden birisi değildi. Meireles ise darbeli matkap gibi. Babasını kaçırsalar bu kadar peşinden koşmaz… Sadece adam yakalamaya değil, her pozisyonda ceza sahasına da koşuyor Portekizli.

İKİNCİ yarıda girenlerden Alper Potuk ve Mehmet Topal'ın da bence yeri garanti. Topal'ın uzayan bacakları, Alper'in hırçınlığı ve burnunun dikinden hiç vazgeçmemesi F.Bahçe'nin oyununu toplayan en önemli etkenlerdi ikinci devrede.

GÖZE batan en önemli eksik, yaratıcılık. Şapkayı taşıyacak çok adam var ama içinden tavşanı çıkaracak kişi sayısı kısıtlı. Hatta sadece Alper ve Sow. Biraz da Meireles. Webo ve Kuyt sahada kazanmak için her şeyi yapan tipler. Ama yetenekleri sınırlı. Webo önüne gelirse yazar, Kuyt o topu rakipten almak için kalp bile kırar! Ama bacak arası atayım, çalım atıp şut çekeyim, soldan akıp çizgiden orta açayım yok.

SADECE bu yüzden bile bahsettiğimiz açıkları kapatmak için Sow ve Alper'in devamlı olarak sahada olması şart. Ya da genç Salih. Yoksa F.Bahçe yine iyi oynar, iyi top yapar ama sonuca gidene kadar da 3 aktarma yapar… Ve unutmayalım F.Bahçe, yeni sisteminde çok gol atamazsa, patatese döner. Tıpkı dünkü gibi…