SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eneramo mu? Hilbert mi?

23 Temmuz 2013

Transfer çok ciddi iştir… Özellikle yeni kurgulanmakta olan takımların geleceğini şekillendirir. Bazen çok büyük umutlarla aldığınız futbolcular hiçbir şey veremeden ‘güle güle' derler. Kimileri de sessiz sedasız gelir, kulübün sembolleri arasına girer, taraftarın kalbine taht kurar. Bunun birçok örneği hem Beşiktaş'ta hem de diğer takımlarda görülmüştür. Siyah-beyazlı yönetimin çok büyük olumsuzluklar içerisinde mücadele ettiği, enkazı kaldırmaya çalıştığını kesinlikle gözardı edilemez. Ancak insanın gözüne giren ve mutlaka irdelenmesi gereken başka konular da var.

Siyah-beyazlılar, mantıklı sayılabilecek birçok gerekçeden ötürü ve bonservisinin de elinde olması dolayısıyla Michael Eneramo ile anlaştı. Ama bu transfer bir türlü resmiyet kazanmadı. Sonrasında kalp ritminde bozukluk olduğu iddiası ortaya atıldı. Dışarıdan çok güçlü bir fiziğe sahip olduğu gözlemlenen Nijeryalı forvet için şok edici durumdu. Sonrasında test üstüne test. Beşiktaş, Eneramo'yu sağlık kontrolünden sağlık kontrolüne sokuyordu.

İhtiyaç olduğu anda!

Ancak bir türlü ‘evet bu oyuncunun futbol oynamasına hiçbir engel yoktur' sonucu alınamıyordu. Tabii burada kafaları karıştıran soru niye bir oyuncuda bu kadar ısrar edildiğiydi. Tüm bunların ardından bir de futbolcu menisküs ameliyatı geçirdi. 5 hafta içinde sahalara döneceği öngörülüyor. Ama iki kampı kaçırdığı, üstüne üstlük ameliyat olduğu ve bir de yeni bir takıma adaptasyon sürecini hesaplanırsa, Nijeryalı futbolcunun tam da ihtiyaç duyduğu anda Beşiktaş'tan uzak kalacağı görülüyor.

Eneramo iyi bir futbolcu olabilir. Ama üzerindeki bu ısrar nedendir? Hangi özelliğinden dolayı Beşiktaş için olmazsa olmaz bir tercihtir? Ameliyat olan bir futbolcu, siyah-beyazlı ekibe resmi imzayı atmamasına rağmen tesislerde neden konaklamaktadır? Yönetimin kendince haklı gerekçeleri olabilir ama bu oyuncu konusunda gösterilen özveri ve sabır neden Beşiktaş formasını giydiği dönemde aldığı her kuruşu sonuna kadar hakeden, siyah-beyazlı ekibin kaptanı olabilecek niteliklere sahip, Süper Lig standartının üzerinde bir isim olan Roberto Hilbert konusunda gösterilmedi? İnsan düşünmeden edemiyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek