SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Acil değil ama çabuk çabuk

22 Temmuz 2013

Baştan belirtmekte fayda var; hazırlık maçları elbette yüksek yanıltma oranına sahiptir. Fakat ben dün gördüklerimi yazmakla mükellefim. Hem hazırlık maçlarının büyük artıları da var; uyum, bireysel azim ve “müstakbel” takım karakteri hakkında verilen ipuçları…

Polemik yok!

Birkaç gün evvel Ersun Yanal'a değindiğim yazımda, kendisinin bende merak uyandırdığını ve bunun tribünden sahadaki oyuncusuna kadar, futbol sevgisini büyüten birinci faktör olduğunu yazmıştım. Dün tanık olduğum birinci unsur buydu; oyuncular, birbirleriyle ve yeni “hızlı” oyun sistemiyle henüz uyumlu olmasalar da, oyun azmi gösterdiler. Daha da detaylandırırsak; Fenerbahçe artık ceza sahasına en mükemmel pasla değil de daha çabuk paslarla girmeyi deniyor. Kanatların yardımlaşması, çizgi kullanımı ve Serdar Ali Çelikler'in deyişiyle “topla polemiğe girmeden” hazırlanan dinamik hücumlar önplanda. Uygulanması ısrar ve emek isteyen bir sistem. Taraftarların özlediği bir düzen.

Stoch'a son şans

Alper, oynadığı 45 dakika boyunca herkesin düşüncesini onayladı; bu sezon takımın en önemli ilk 3 oyuncusundan biri olmaya aday. Öte yandan, kendisiyle özdeş futbol karakterinden ötürü Emre'den çok şey öğrenebilir. Stoch'tan mesafeli şutlar atması isteniyor, belli. Fakat çabukluğunu ve oyun aklını da devreye sokup hücum bitiren değil hücum düzenleyen faktör olmalı. Çünkü Aykut Kocaman döneminde kendisine ters gelen düzenin aksine, şu anki sistem Stoch için bulunmaz bir nimet. Krasic için de öyle; alan sirkülasyonu bol, çabuk ve cereyanlı hücumda etkin unsur olmalı.

“Fosforlu kedi gözleri”

Dizilişte biraz daha geriye gidersek sıkıntılarla karşılaşıyoruz; fiziksel olarak hazır olmayan takım, orta saha üstü ve gerisinde kamburlaşıp zor anlar yaşadı. Savunma dörtlüsü ise, isimler kim olursa olsun, bu yeni plana uyum sağlamakta zorlanıyor, hızlı düşünemiyor. Son olarak Holmen'e değinmek lazım; iki yönlü, disiplinli ve Cristian'a göre kat be kat ciddi oyunuyla bu omurganın en yaşamsal taşlarından biri olmaya aday. Kısacası şimdilik Fenerbahçe'yi en iyi özetleyen kişi Necati Şaşmaz! Yakın zamanda söylediği ve anlam bulamadığımız cümleleri şimdi yerine oturdu! Fenerbahçe “acil değil ama çabuk çabuk” oynayacak, Holmen'in “fosforlu kedi gözleri bize yol gösterecek!”

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek