SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, “Hakem hataları, Türk futbolcularının bize karşı niyetinden kaynaklanıyor. Futbolcularımız hakemlere karşı iyi niyetli olursa hakem hataları en aza inecektir” dedi. Alp, hakemler olarak Türk futbolunun da önünde yer aldıklarını vurguladı.

Zekirya Alp, Sapanca ilçesindeki bir otelde düzenlenen MHK Yaz Semineri’nde yaptığı konuşmada, Türk hakemlerinin uluslararası alanda iyi yerlere gelebilmesi adına önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Hakem hatalarının tüm dünyada yaşanan bir olay olduğunu belirten Alp, bunun futbolun bir parçası olduğunu savundu.

Geçen sezonun hakemler açısından başarılı olduğunu belirten Alp, “Geçtiğimiz yılı, zaman zaman üzülerek ama çoğu zaman sevinerek bitirdik. Size güvenimizin her geçen gün arttığını görüyorum. Şu son 2 günde yapılan çalışmalardan kendimi çok iyi yeniledim. Bundan da sizler büyük dersler alacaksınız” şeklinde konuştu. Alp, Türkiye’de hakem hatalarının çok fazla büyütüldüğünü ve istenmeyen olaylar yaşandığını anlattı. “Hakem hatalarını söylemeye gerek yok” diyen Alp, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyanın her yerinde bunlar var. Maalesef ülkemizde bu konular çok büyütülüyor. Bu da istenmeyen olaylara neden oluyor. Amacımız, bunları en aza indirmek. ‘Bunun üstesinden geleceğiz’ diye düşünüyorum. Hakem hataları, Türk futbolcularının bize karşı niyetinden kaynaklanıyor. Futbolcularımız hakemlere karşı iyi niyetli olursa hakem hataları en aza inecektir. Bu şekilde çok güzel bir futbol ortaya çıkacaktır. Biz bir ekibiz. Bu ekipteki yardımlaşmayı iyi hale getirirsek Türk futboluna büyük katkımız olur.” Hakemler olarak Türk futbolunun çok önündeyiz. Bu başarıyı futbolcularımızdan da bekliyoruz. Bu da en büyük temennimiz. Lig maçlarından önceki hafta yine beraber olacağız. Yeni sezona güzel bir şekilde başlayacağız.”

Özerten: Futbolcunun hakkını yemeyelim

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Mehmet Ufuk Özerten, en büyük günahın kul hakkı yemek olduğunu belirterek, “Sahadaki futbolcunun hakkını yemeyelim. Hataları minimuma indirin, buna her sezondan daha fazla ihtiyacımız var” dedi. Özerten, Sapanca ilçesindeki bir otelde düzenlenen MHK Yaz Semineri’nde yaptığı konuşmada, her maçın abat ya da berbat olduğunu söyledi. “Abat olduğunda herkes kendine pay biçer, berbat olduğunda da hakemlere yönelir” diyen Özerten, “2005’te MHK Başkanı olduğumda da buradaydım. Sizler futbolun yardımcı unsurusunuz. Futbolun tadını, tuzunu siz yapıyorsunuz. 2013-2014 sezonu sadece hakemlik, sadece futbol sezonu değil, ülkenin içinde bulunduğu bu sürece hizmet etme sezonu, barışa ve kardeşliğe muhtaç olduğu dönemde bunu artırma sezonudur” şeklinde konuştu.

Hakemlerden sahaya çıktıklarında herkesi unutarak kendilerini işe vermelerini isteyen Özerten, şunları dile getirdi: “En büyük günah, kul hakkı yemektir. Sahadaki futbolcunun hakkını yemeyelim. Hataları minimuma indirin. Buna her sezondan daha fazla ihtiyacımız var. 3 Temmuz sürecinde bir tane hakemin adının geçmemesi büyük mutluluk verdi, bana. Bunca söylenti içinde sizin isminizin olmaması gurur verici. TFF olarak, futbolun çatısında dönen şiddete rağmen adam gibi adam olduğumuzu herkese gösterelim. Sahaya çıktığınızda her zamankinden daha fazla cesur olun ve kul hakkı yemeden alnınız açık şekilde çıkın.”